Muzea

Centralne Muzeum Włókiennictwa
Centralne Muzeum Włókiennictwa
Łódź, Piotrkowska 282
Centralne Muzeum Włókiennictwa jest najstarszą tego typu placówką w Europie Środkowej. Jego siedziba mieści się w Białej Fabryce Geyera - kompleksie klasycystycznych zabytków architektury industrialnej. Muzeum zajmuje się gromadzeniem i ekspozycją zabytków związanych z włókiennictwem. W swoich zbiorach posiada m.in. maszyny, surowce oraz gotowe produkty. Ekspozycja podzielona jest na 5 stałych wystaw. Na jednej z nich możemy podziwiać maszyny tkackie w czasie pracy.
Muzeum Bajki Se-Ma-For
Muzeum Bajki Se-Ma-For
Łódź, Targowa 1/3
Muzeum Bajki Se-ma-for otwarto w 2008 r. z okazji obchodów 60-lecia polskiej animacji. Rolą placówki jest przybliżanie gościom istoty animacji i historii studia Se-ma-for. Odbywają się tu liczne warsztaty, na których można zapoznać się z różnymi technikami stosowanymi przez animatorów, stworzyć własne lalki animacyjne, czy dowiedzieć się, jak wygląda praca animatora i jakiego kunsztu i włożonych emocji wymaga. Program muzeum stale się powiększa, ciągle dochodzą do niego nowe pozycje, zgodne z duchem czasu, ale równocześnie czerpiące z tradycji i odwołujące się do niej.
Muzeum Kinematografii
Muzeum Kinematografii
Łódź, pl. Zwycięstwa 1
Muzeum Kinematografii otwarto w 1986 r. w dawnym Pałacu Karola Scheiblera. Prezentuje ono jako jedyne w Polsce filmy, plakaty, urządzenia techniczne, elementy scenografii oraz inne przedmioty związane z kinematografią. Muzeum zebrało już ponad 1000 filmów na różnych nośnikach. Obejrzeć tu można sprzęt z różnych momentów historii kina oraz liczne wystawy, często poświęcone wybitnym postaciom kina. Niewątpliwą atrakcją jest jeden z ostatnich oryginalnych, działających fotoplastykonów.
Muzeum Miasta Łodzi
Muzeum Miasta Łodzi
Łódź, Ogrodowa 15
Muzeum Miasta Łodzi znajduje się w Pałacu Izraela Poznańskiego. Działa od 1975 r., co pozwoliło zgromadzić olbrzymie zbiory, które ilustrują miejscowe tradycje, skład narodowościowy i wyznaniowy, przykłady twórczości mieszkańców Łodzi i osób z nią związanych. Dodatkowo Muzeum prowadzi specjalistyczny zbiór druków związanych z Łodzią, w którym posiada ponad 7 tys. pozycji. Muzealna biblioteka może pochwalić się 17 tys. tomów, które pozwalają uzyskać informacje o wszelkich aspektach Łodzi wieku XIX i XX.
Muzeum Sztuki
Muzeum Sztuki
Łódź, Więckowskiego 36
Łódzkie Muzeum Sztuki powstało w 1930 roku. Może poszczycić się tytułem drugiego najstarszego muzeum sztuki nowoczesnej na świecie. Placówka prezentuje dzieła malarskie, rzeźby i obiekty przestrzenne, a także rysunki, grafiki i fotografie. Można tu obejrzeć również rezultaty wykorzystania innych technik wizualnych. Główny oddział muzeum mieści się w Pałacu Maurycego Poznańskiego. Drugi oddział na swoją siedzibę obrał zabytkową tkalnię z XIX wieku.
Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej
Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej
Łódź, Piotrkowska 282
Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej działa od 2008 roku. Na jego atrakcje składają się ponad 200-letni kościół, pięć drewnianych domów robotniczych oraz willa letniskowa. Wnętrza domów pozwalają zaznajomić się z warunkami, w których przyszło mieszkać i pracować pracownikom przemysłu włókienniczego. Kościół nie pełni już oficjalnych funkcji, jednak stanowi atrakcyjne miejsce na ślub, co często wykorzystują młode pary. Koncepcję skansenu przygotowały Anita Luniak i Teresa Mromlińska.
Stacja Radegast
Stacja Radegast
Łódź, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Ghetto 12
Stacja Radegast to obecnie nieczynny przystanek kolejowy, wybudowany w 1937 r., zaś w latach 1942-1944 wykorzystywany przez nazistów do wywozu Żydów z getta łódzkiego. Szacuje się, że do obozów Auschwitz-Birkenau i w Chełmnie nad Nerem przetransportowano stąd ok. 150 tys. Żydów. Drewniany budynek przystanku przetrwał po wojnie. Początkowo wykorzystywano go jako magazyn, zaś w 2004 r., w 60. rocznicę odejścia ostatniego transportu, otworzono tu muzeum upamiętniające tragiczne wydarzenia z czasów wojny.
Discovery Center "Experymentarium"
Łódź, Drewnowska 58
Experymentarium to centrum nauki i rozrywki, które zajmuje się popularyzowaniem nauki wśród młodzieży i dorosłych. Dzięki interaktywnym urządzeniom możemy tu poznać prawa fizyki, poczuć się jak w przestrzeni kosmicznej i dowiedzieć się wielu ciekawostek o mumiach faraonów. Centrum prowadzi także lekcje dla szkół z możliwością dojazdu do danej placówki.
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
Łódź, pl. Wolności 14
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne powstało w 1931 roku. Od tego czasu zdołało zgromadzić ponad 227 tys. pozycji katalogowych. Chętni zobaczenia zbiorów na żywo mogą odwiedzić dwie stałe wystawy: etnograficzną i numizmatyczną. Prezentują one część posiadanych przez muzeum skarbów. Wiele z nich można oglądać dzięki wirtualnym wycieczkom dostępnym na stronie muzeum: zbiory kultur pozaeuropejskich, ogromnej wartości monety i banknoty, pisanki huculskie, czy też zbiory Działu Widowisk Lalkowych. Prezentowane są także warsztaty prowadzone przez Dział Naukowo-Oświatowy.
Muzeum Fabryki
Łódź, Drewnowska 58
Muzeum Fabryki otwarto w 2007 r. na terenie Centrum Manufaktura, czyli zrewitalizowanych dawnych Zakładów Włókienniczych Izraela Poznańskiego. Projektantem ekspozycji jest Mirosław Nizio, współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego. Na wystawach poznać można historię rodziny Poznańskich i ich zakładów, techniki produkcji tkanin i przybliżyć sobie codzienną pracę dawnych robotników. Odbywa się to za pomocą zdjęć, dokumentów, filmów, planów architektonicznych, próbek surowców i produktów fabryki.