Muzea

Muzeum Geologiczne
Łódź, Kopcińskiego 31
Muzeum Geologiczne w Łodzi otwarto w 2000 roku. Na dwóch piętrach o łącznej powierzchni 660 m² oglądać można ponad 8 tys. eksponatów. Są to minerały, skały i skamieniałości oraz kryształy związków chemicznych. Stale odbywają się tu cztery wystawy: Świat minerałów, Kamień budowlany i ozdobny w architekturze, Przyroda Łodzi i Regionu Łódzkiego oraz Kryształy w przyrodzie i technice.
Muzeum Historii Farmacji
Łódź, pl. Wolności 2
Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego otwarto w 2008 r. w kamienicy zbudowanej w XIX wieku. Przebudowano ją w 1893 r. wg projektu Gustawa Landau-Gutentegera. Od 1830 r. mieściła się tutaj pierwsza w Łodzi apteka. Do dziś zachował się jej wystrój i wyposażenie. Podziwiać można oryginalne meble z epoki, wraz z recepturami i sposobami przyrządzania leków. Wystawa obejmuje ponad 3 tys. eksponatów, wśród których znaleźć można obiekty z XVIII wieku.
Muzeum Kanału "Dętka"
Łódź, pl. Wolności 2
Muzeum Kanału Dętka otwarto w 2008 roku. Znajduje się ono w zbiorniku na wodę pod Placem Wolności. Kształtem przypomina właśnie dętkę, stąd jego nazwa. Zbiornik zaprojektował William Heerlein Lindley, a zbudowano go w 1926 roku. Służył do oczyszczania kanałów w centrum Łodzi. Wystawa przygotowana przez Roberta Kuśmirowskiego pozwala zapoznać się z przedmiotami, dokumentami i archiwalnymi zdjęciami, które pokazują historię budowy łódzkiej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.
Muzeum Papieru i Druku
Łódź, Piotrkowska 282
Muzeum Papieru i Druku otwarto w 2005 r. w Instytucie Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej. Na wystawach obejrzeć można zbiory kolekcji maszyn i urządzeń papierniczych, typograficznych i introligatorskich. Obrazują one zmiany, jakie zachodziły w procesie produkcji książek na przełomie wieku XIX i XX. Prezentowane są gilotyny do papieru, urządzenia do wykrawania, czcionki metalowe i drewniane z regałem zecerskim i wiele innych. Dostępna jest także wanna do produkcji papieru czerpanego. Prowadzone są przy niej warsztaty, na których można własnoręcznie czerpać papier.
Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego
Łódź, Kilińskiego 101
Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego kontynuuje tradycje działającego od 1930 r. Muzeum Przyrodniczo-Pedagogicznego. Inicjatorem powstania Muzeum, a także jego pierwszym dyrektorem był Edward Potęga. Powierzchnia 300 m² pozwala podziwiać ponad 1600 okazów różnych gatunków ssaków, ptaków i gadów. Znaczą część zbiorów stanowi kolekcja ptaków polskich, obejmująca 320 eksponatów ze 195 gatunków. Także mięczaki posiadają liczną reprezentację, 300 okazów z 250 gatunków. Można też obejrzeć tu wypchanego słonia indyjskiego i hipopotama.
Muzeum Sportu i Turystyki
Łódź, ks. Skorupki 32
Muzeum Sportu i Turystyki swoją działalność prowadzi od 1982 roku. Prezentuje bogate zbiory obrazujące aktywność fizyczną łodzian na przestrzeni lat i zmieniające się techniki i zasady sportu. Podziwiać można liczne medale olimpijskie, okolicznościowe odznaki i żetony, a także puchary sportowe. Prowadzone są lekcje muzealne, warsztaty, giełdy pamiątek sportowych. Szukający informacji mogą zajrzeć do zbiorów biblioteki muzealnej. Muzeum organizuje benefisy i spotkania ze sportowcami.
Muzeum Tradycji Niepodległościowych
Łódź, Gdańska 13
Muzeum Tradycji Niepodległościowych otwarto w 1960 r. pod nazwą Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego. W latach 90. otrzymało dzisiejszą nazwę. Główny oddział znajduje się w budynku po byłym więzieniu, zbudowanym w latach 1884-1885. Zbiory muzeum obejmują 45 tys. eksponatów opisujących dzieje miasta i regionu, a także całego kraju. Poznać można również los obywateli polskich różnych narodowości. W skład ekspozycji wchodzą archiwalia, ikonografia i muzealia.
Muzeum Uniwersytetu Medycznego
Łódź, Żeligowskiego 7/9
Muzeum Uniwersytetu Medycznego mieści się w zabytkowym budynku Koszar im. J. Piłsudskiego 28 Pułku Strzelców Kaniowskich. Powstało w 1972 r. i na powierzchni 800 m² prezentuje zbiory dotyczące medycyny cywilnej, a także, jako jedyne w kraju, eksponaty związane z historią wojskowej służby zdrowia. Zobaczyć można liczne starodruki i dokumenty, narzędzia, sprzęt i mundury, a także inne pamiątki związane ze służbą zdrowia, cywilną i wojskową.
Pałac Herbsta (Oddział Muzeum Sztuki)
Łódź, Przędzalniana 72
Pałac Herbsta to jeden z oddziałów Muzeum Sztuki. Jego misją jest promowanie XIX-wiecznej sztuki oraz upowszechnianie wiedzy o tym okresie i jego dziedzictwie. W odrestaurowanych wnętrzach z XIX stulecia, należących kiedyś do sławnego łódzkiego przemysłowca, podziwiać można kolekcje sztuki i rzemiosła artystycznego. Do tego odbywają się tu wystawy czasowe, toczy się działalność naukowa oraz edukacyjna i organizowane są koncerty.
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
Łódź, Pomorska 16
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda zostało założone w 1984 roku. Jego celem jest wspomaganie nauczycieli w przekazywaniu wiedzy uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Korzysta przy tym z bogatego zaplecza sprzętowego - komputerów, teleskopów, zegarów wzorcowych, innych nowoczesnych narzędzi dydaktycznych. Obserwatorium prowadzi monitoring zakryć gwiazd przez Księżyc i planetoidy, a także zaćmień Słońca i Księżyca. Seanse mogące pomieścić 32 osoby odbywają się w kopule o średnicy 6 metrów.