Architektura i geodezja, jak każda inna branża, mają swój specyficzny język. Plan zagospodarowania przestrzennego, projekt konstrukcyjny, adaptacja projektu, rzut, wytyczenie granic nieruchomości... Chcesz wiedzieć, co stoi za tymi i innymi terminami? Z pomocą przyjdzie Ci nasz słownik pojęć. Przygotowaliśmy proste, napisane przystępnym językiem definicje określeń, które przydadzą się w rozmowie z profesjonalistą.

Zapoznaj się z listą terminów branżowych - każdy z nich możesz spotkać w umowie podpisywanej z biurem projektowym, jak i w rozmowie z architektem bądź geodetą. Wiedząc, co stoi za tymi, pozornie skomplikowanymi terminami, będziesz lepiej przygotowany do tego, by podjąć dialog i wyjaśnisz wszelkie nieścisłości. Zerknij już teraz i zostań ekspertem od projektowania!

Słownik

  • Architekt - Osoba, która specjalizuje się w zakresie projektowania oraz wznoszenia budynków. By pracować jako architekt, należy posiadać odpowiednie uprawnienia.
  • Architekt krajobrazu - Architekt, będący specjalistą w zakresie kształtowania terenów zielonych. Do jego zadań należy m.in. projektowanie ogrodów, parków i innych przestrzeni rekreacyjnych.
  • Architekt wnętrz - Architekt, którego specjalnością jest projektowanie wnętrz: ich układ, sposób wykończenia i aranżacja stylistyczna.
  • Biuro konstrukcyjne - Firma specjalizująca się w realizacji inwestycji budowlanych pod kątem technicznym. W jej ofercie jest realizacja projektów architektonicznych.
  • Biuro projektowe - Miejsce pracy architektów. Zajmuje się przygotowywaniem projektów obiektów budowlanych, opracowując ich koncepcję, szczegółowy projekt wykonawczy i - na życzenie klienta - przejmując nadzór autorski nad wykonaniem projektu.
  • Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu - Dokument wymagany przy opracowaniu projektu budynku oraz gromadzeniu dokumentacji do pozwolenia na budowę, gdy brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Znajdują się w nim warunki związane m.in. ze sposobem użytkowania działki, wielkością oraz wyglądem budynku czy przyłączami do zewnętrznych sieci. Jest wydawana przez urząd miasta lub gminy.
  • Dostęp do drogi publicznej - Może być bezpośredni bądź przez wewnętrzną drogę dojazdową. Każda działka musi spełnić ten warunek - również, gdy chcemy uzyskać pozwolenie na budowę.
  • Ewidencja gruntów i budynków (kataster nieruchomości) - Krajowa baza danych zawierająca informacje o gruntach, lokalach oraz budynkach, a także ich sytuacji własnościowej. Jest to dokumentacja, której powstanie reguluje prawo geodezyjne i kartograficzne.
  • Geodeta - Specjalista w zakresie pomiarów gruntów oraz tworzenia map geodezyjnych. Zajmuje się m.in. wytyczaniem granic nieruchomości i wykonywaniem innych pomiarów dla celów inwestycyjno-budowlanych.
  • Mapa zasadnicza - Wielkoskalowa, zawiera dane dotyczące przestrzennego rozmieszczenia obiektów oraz elementy ewidencji gruntów i budynków.
  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni - Akt prawny przyjmowany przez władze gminne, który określa przeznaczenie, jak również warunki zagospodarowania i zabudowywania terenu oraz sposób rozmieszczenia inwestycji celu publicznego. Wszystkie projekty architektoniczne muszą zostać uzgodnione z MPZP w celu uzyskania pozwolenia na budowę.
  • Powierzchnia całkowita - Tym pojęciem określa się sumę całkowitych powierzchni wszystkich kondygnacji budynku. Składa się na nią powierzchnia kondygnacji netto, powierzchnia zajęta przez konstrukcję oraz wszystkie elementy, które wykraczają poza kubaturę budynku - w tym schody zewnętrzne, podcienia, balkony, tarasy i tym podobne.
  • Powierzchnia netto - Powierzchnia wszystkich pomieszczeń w budynku w świetle konstrukcji. W praktyce możemy powiedzieć, że to powierzchnia wszystkich posadzek, które muszą zostać wykonane przez inwestora przy realizacji projektu architektonicznego.
  • Powierzchnia użytkowa - Faktyczna powierzchnia budynku, nadająca się do użytku przez człowieka. Jest ograniczona przez wysokość 1,90 m - to granica, poniżej której człowiek nie może się poruszać wyprostowany. Uwaga: nie wliczamy do nich m.in. pomieszczeń technicznych oraz gospodarczych.
  • Powierzchnia zabudowy - Wyznaczają ją rzuty pionowe zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu. Mówiąc najprościej: to powierzchnia, którą zajmuje wykończony już budynek.
  • Pozwolenie na budowę - Administracyjna decyzja wydawana przez właściwe starostwo powiatowe, pozwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych. By je uzyskać, należy przedstawić przygotowany przez architekta projekt budowlany wraz z inną wymaganą dokumentacją.
  • Projekt budowlany - Kompletny dokument niezbędny, by otrzymać pozwolenie na budowę. Jest sporządzany przez architekta, nierzadko do spółki z projektantami branżowymi. Zawiera zarówno część architektoniczno-budowlaną, jak i projekt zagospodarowania działki, a także wymagane opinie, uzgodnienia, pozwolenia i inną dokumentację.
  • Projekt gotowy - Projekt architektoniczno-budowlany, który wykorzystywany jest przez inwestora do realizowania zamiarów inwestycyjnych. Po adaptacji, w połączeniu z projektem zagospodarowania działki, staje się projektem budowlanym.
  • Projekt koncepcyjny - Pierwszy etap powstawania projektu budowlanego. Określa się w nim główne funkcje oraz formę przyszłego obiektu oraz miejsce jego powstania. Na tym etapie architekt tworzy również uproszczone rzuty i wizualizacje komputerowe.
  • Projekt wykonawczy - Uszczegółowiona i uzupełniona wersja projektu budowlanego. Architekt podaje w nim m.in. konkretne rozwiązania budowlane, konstrukcyjne i materiałowe, a także detale związane z instalacją i wyposażeniem technicznym. Tworzy się go dla obiektów dużych lub skomplikowanych. Nie jest wymagany przy budowie standardowych domów jednorodzinnych.
  • Rozgraniczenie nieruchomości - Działanie, którego celem jest wyznaczenie granic i określenie linii granicznych na gruncie w celu stworzenia odpowiedniej dokumentacji. Rozgraniczenie to zadanie gminy, wykonywane przez geodetów.
  • Wizualizacja - Powstaje na podstawie projektu koncepcyjnego architekta. To wstępna wizja budynku w rzeczywistości, będąca przeniesieniem rzutów i szkiców architektonicznych w perspektywę trójwymiarową. Dziś wizualizacje wykonuje się najczęściej komputerowo.
  • Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - To wszystkie zasady i wytyczne, które należy spełniać, projektując i stawiając budynek na danym terenie, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z nim budynek musi np. posiadać odpowiednią kubaturę, formę, kształt dachu czy kolorystykę.
  • Wytyczenie geodezyjne budynku - Wytyczenie głównych osi konstrukcyjnych na placu budowlanym na podstawie projektu zagospodarowania działki oraz projektu architektoniczno-budowlanego. Wykonuje się je jeszcze przed rozpoczęciem właściwej budowy.