Artykuł sponsorowany

Czym są pomiary batymetryczne i kiedy się je wykonuje?

Czym są pomiary batymetryczne i kiedy się je wykonuje?

Usługi geodezyjne zazwyczaj wiążą się z pomiarami terenów na potrzeby budownictwa – konieczne są architektowi do stworzenia projektu bezpiecznego i możliwego do realizacji na danym terenie. Sama realizacja inwestycji nie może przebiegać bez nadzoru geodety na poszczególnych etapach. Te działania nie wyczerpują jednak w pełni zakresu tych usług. W ich ramach wykonuje się również pomiary batymetryczne.

Pomiary dna zbiorników wodnych

Zakres usług geodezyjnych jest szeroki i obejmuje działania, których celem jest ustalenie wielkości i kształtu gruntów oraz określenie punktów na powierzchni terenu. Pomiary geodezyjne wykorzystywane są przede wszystkim w budownictwie, gdzie stanowią podstawę każdej inwestycji – bez informacji dostarczonych przez geodetę niemożliwe jest stworzenie projektu. Geodeta czuwa nad przebiegiem realizacji i tym, by była ona zgodna z jego ustaleniami. Firmy geodezyjne, takie jak DABRO, oferują swoim klientom między innymi:

  • skanowanie laserowe terenu, obiektów, infrastruktury;
  • fotogrametrię lotniczą;
  • mapy do celów projektowych;
  • nadzory geodezyjne;
  • geodezyjną obsługę inwestycji;
  • pomiary batymetryczne.

Te ostatnie wykonywane są w celu poznania kształtu dna zbiorników oraz cieków wodnych. Pomiary batymetryczne przeprowadzane są nie na potrzeby budownictwa, ale na potrzeby sporządzenia map dna zbiorników morskich dla żeglugi, kontroli żeglowności kanałów i portów, określenia stopnia załadowania zbiorników retencyjnych lub osadowych czy też wyznaczenia dostępnej ilości wody w zbiorniku i innych podobnych zadań. Wynikiem pomiarów geodezyjnych dna zbiorników wodnych jest trójwymiarowy, metryczny model, który może mieć postać mapy warstwowej lub modelu numerycznego przeznaczonych do dalszego opracowania.


Poprawny pomiar batymetryczny

Trudność pomiarów batymetrycznych polega na małej dostępności do badanego terenu, jakim jest tu dno zbiornika wodnego. W większości przypadków do ich przeprowadzenia wykorzystuje się jednostkę wpływająca wyposażoną w echosondę oraz odbiornik GPS. Echosonda rejestruje głębokość zbiornika, natomiast odbiornik GPS precyzyjnie określa położenie jednostki. Powszechnie wykorzystywane są w tym celu łodzie, ale rosnącą popularnością wśród geodetów cieszą się też niewielkie łódki sterowane drogą radiową. To drugie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w zbiornikach niedostępnych dla większych jednostek.

Precyzyjne dane z pomiaru batymetrycznego pozwala uzyskać właściwie zaprojektowana trasa dla łodzi. Uwzględnić w niej należy wszystkie występujące na badanym terenie i znane nam uwarunkowania takie jak możliwy zakres pomiaru, zarośla i przeszkody – naturalne oraz sztuczne – a ponadto również wymagania co do dokładności pomiaru.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz