Materiał Partnera

Jak wybudować przytulny i tani domek?

Jak wybudować przytulny i tani domek?

Zbudowanie domu w dzisiejszych czasach staje się coraz łatwiejsze, jednak poważnym ograniczeniem nadal bywają koszty. Decydując się na własne lokum, trzeba przede wszystkim ocenić swoje możliwości i podjąć rozsądną decyzję dotyczącą jego powierzchni, liczby pięter czy obecności garażu. Dzięki różnym ciekawym rozwiązaniom marzenie o własnym domu może się spełnić nawet przy małym budżecie.

Jeśli dom, to realny, a nie z wyobraźni

Marzenia o własnym, niezależnym domku z ogródkiem, ulokowanym w kameralnej dzielnicy, z dala od miejskiego hałasu ma większość z nas. Niestety, najczęściej odkładamy te plany na daleką przyszłość i w efekcie nigdy ich nie finalizujemy w obawie, że nas na to nie stać. Takie przekonanie to najczęściej wyłącznie efekt wyobrażeń – rzadko, myśląc o domu idealnym, odnosimy się do tego pomysłu w sposób realny, z rozsądkiem. Najczęściej w marzeniach pojawiają się np. wielkie przestrzenie, przestronne salony i jadalnie, schody w gigantycznym holu i piętra. Większość marzycieli z gestem szybko z pewnością pożałowałoby swojej wyobraźni, opłacając gigantyczny rachunek za ogrzewanie czy próbując odpocząć po codziennym sprzątaniu tak wielkich powierzchni. Właśnie dlatego budowanie domu wymaga realistycznego podejścia, a także wizyty w biurze projektowym. Usługi projektowe i nadzór budowlany Mirosław Puścian to idealne miejsce, w którym można zasięgnąć porady na temat ciekawych pomysłów budowania niedrogich, ale bardzo komfortowych domków. Ograniczone środki finansowe wcale nie muszą być w tym przeszkodą. Jeśli kogoś stać na zakup mieszkania w bloku, może się okazać, że za podobną kwotę może mieć własny dom. Oto kilka ciekawych propozycji, które pozwolą przejść od teorii do praktyki:

Dom modułowy

Ta ciekawa kompozycja powstaje z jednego elementu, który swoim kształtem przypomina pudełko. Domy modułowe są nie tylko tanie, ale i proste w konstrukcji, a ich postawienie wymaga jedynie kilku dni. Najtrudniejszym zadaniem jest przygotowanie odpowiedniego podłoża. Wnętrze najmniejszego budynku to około 36 m2 z podziałem na pomieszczenia. W takim przypadki koszt domu modułowego to nawet tylko 50 000 zł. Za powierzchnię 96 m2 trzeba zapłacić około 180 000 zł. W komplecie są wszystkie instalacje, stolarka i pokrycia dachowe, a w dużych domach – także garaż.

Dom w stylu skandynawskim

Skandynawia znana jest z bogatych lasów, stąd też najpopularniejszym materiałem na tym terenie jest drewno. Domki skandynawskie mają dwuspadowy dach, a ich budowa jest prosta, szybka i nie powoduje strat materiałowych. Gotowe konstrukcje dostępne są w szerokim wyborze powierzchni – już od małych, dwupokojowych po dużo większe. Technologia wykonania sprawia, że dom jest ekonomiczny i zapewnia ciepło wewnątrz, a otwarta przestrzeń sprzyja dowolnej aranżacji. Koszt budowy takiego domu jest niższy niż zakup mieszkania o tej samej powierzchni w większym mieście.

Dom w kontenerze

Wygląda lepiej niż może się kojarzyć. Budownictwo kontenerowe bardzo powoli zyskuje w naszym kraju zwolenników, ponieważ planując budowę domu chcemy mieć solidne podstawy na długie lata. Kontenery są jednak doskonałym rozwiązaniem na komfortowe miejsce do zamieszkania np. w pierwszych latach małżeństwa. Koszt zakupu jednego kontenera mieszkalnego może ograniczyć się do kilku tysięcy złotych, a dzięki ustandaryzowanym wymiarom można je zestawiać w szeregi lub piętra. Poszczególne moduły posiadają wszystkie niezbędne przyłącza.

Pomysłów na tanie domy jest wiele, a ich zbudowanie zależy od inwencji i umiejętności. A to dlatego, że – pomijając stawianie ścian i wykonywanie instalacji – wiele prac można wykonać samodzielnie, dodatkowo obniżając koszty budowy. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz