Dowiedz się więcej...

Od czasów wynalezienia maszyny parowej i rewolucji przemysłowej minęły już niemal dwa stulecia. W tym czasie postęp, gdy chodzi o budowę maszyn, był niesamowity, a my możemy się dziś cieszyć niemal pełną automatyzacją procesu przemysłowego. Rozwój elektroniki oraz informatyki sprawia, że produkujemy dzisiaj szybciej, z większą precyzją i taniej. Za to wszystko odpowiada automatyka przemysłowa.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest automatyka przemysłowa i poznać najważniejsze rozwiązania związane z tą innowacyjną branżą, dobrze trafiłeś. Nasz portal powstał, by dostarczyć Ci pełnej gamy informacji - zarówno dotyczących samej automatyki przemysłowej, jak i urządzeń i maszyn, które dzięki niej powstają - tak produkcyjnych, jak i sterujących.

Czekają tutaj na Ciebie m.in. ciekawe artykuły i aktualności z branży, słowniczek pojęć, w którym w prosty sposób tłumaczymy najważniejsze terminy stosowane przez fachowców, cennik typowych produktów oraz usług, a także najlepszych firm polskich, które działają na rynku automatyki przemysłowej. Skorzystaj z naszego wsparcia i bądź na bieżąco!

Automatyka przemysłowa

Automatyka przemysłowa jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się dziedziną inżynierii elektrycznej. To dzięki niej możemy dziś produkować tak szybko, po tak niewielkich kosztach i cieszyć się innowacyjnymi rozwiązaniami na każdym kroku.

Automatyka przemysłowa koncentruje się na automatyzacji procesów wytwarzania, jak i procesów technologicznych. Dzięki odpowiedniej konstrukcji maszyn i precyzyjnie zaprogramowanym sterownikom produkcja odbywać się dzisiaj może niemal bezobsługowo, a pracownicy zajmują się jedynie czynnościami związanymi np. z kontrolą jakości czy też obsługą maszyn.

Urządzenia, które powstają w systemie automatyki przemysłowej, to m.in. urządzenia oraz maszyny produkcyjne, urządzenia kontrolno-pomiarowe, urządzenia wykonawcze, sterujące, systemy łączności i więcej. Ponadto tworzone jest oprogramowanie, które steruje pracą nowoczesnych maszyn. Można się spodziewać, że w kolejnych latach i dekadach proces rozwoju automatyki będzie jeszcze bardziej intensywny. To dzięki innowacyjnym maszynom osiągamy korzyści ekonomiczne: produkując taniej, szybciej i bezpieczniej.

Maszyny produkcyjne

Przed rewolucją przemysłową produkcja jakiegokolwiek przedmiotu codziennego użytku zajmowała ogrom czasu. Dziś jednak manufaktury, choć istnieją, powoli odchodzą do lamusa, a procesy wytwarzania zostały przejęte przez zaawansowane technologicznie maszyny oraz urządzenia.

Maszyny i urządzenia produkcyjne stosuje się dziś niemal w każdej branży - począwszy od spożywczej, przez tekstylną, aż po te związane z ciężkim przemysłem. Zaawansowane rozwiązania, jakie dostarcza automatyka przemysłowa, pozwalają dziś zaprogramować pracę tych urządzeń nawet w najmniejszym detalu. A to oznacza tyle, że proces produkcji staje się dzięki nim wydajniejszy, szybszy i... tańszy.

Automatycznie sterowane są również całe linie produkcyjne, a więc ciągi maszyn, które wykonują poszczególne zadania. Doświadczenia eksperckie na przestrzeni wielu lat sprawiły, że jesteśmy w stanie precyzyjnie zaprogramować każdy etap tworzenia produktów, skontrolować jakość i wydajność. Tak właśnie wygląda proces technologiczny przyszłości.

Sterowniki

Urządzenia sterujące są jednymi z podstawowych elementów systemu automatyki przemysłowej. To dzięki nim możliwe jest zaprogramowanie pracy urządzenia od A do Z. Sterowniki mogą przybrać różne formy - najpopularniejsze z nich to sterowniki PLC (Programmable Logic Controller) - uniwersalne urządzenia mikroprocesorowe, w których pamięci wprowadzone zostały algorytmy pracy danego urządzenia.

Przygotowanie sterowników i ich zaprogramowanie jest poważnym wyzwaniem, które wymaga bogatej wiedzy oraz umiejętności - zajmują się tym eksperci w zakresie inżynierii elektrycznej i automatyki przemysłowej, oferując zarówno rozwiązania standaryzowane, jak i przygotowywane na indywidualne zamówienie.

Dobre urządzenie sterujące to podstawa niezawodnej pracy nowoczesnej maszyny. To ono tak naprawdę stanowi jego serce i gwarantuje sprawne, efektywne i rozsądne ekonomicznie działanie. Dlatego też, poszukując innowacyjnych maszyn, nie można oszczędzać na sterownikach.

Artykuły

Jak działają czujniki kontaktronowe?
Kontaktrony to bardzo precyzyjne czujniki o prostej budowie. Dlatego są powszechnie stosowane w motoryzacji, automatyce przemysłowej oraz systemach alarmowych.
Zwiększenie efektywności firmy dzięki elementom automatyki przemysłowej - Elbit Jacek Biskupski
Zakład produkcyjny stawiający na nowoczesne technologie powinien wdrożyć elementy automatyki przemysłowej – to m.in. aparatura pomiarowa czy sterująca.
Falowniki – podstawy działania i zastosowanie
Jak działają falowniki? Jakie jest zastosowanie urządzeń do zamiany prądu stałego na prąd przemienny? Kto sprzedaje falowniki i automatykę przemysłową?
Zasada działania przecinarek plazmowych - oferta firmy Control
Przecinarki plazmowe są używane w zakładach przemysłowych i warsztatach. Przeczytaj artykuł i poznaj zasadę działania urządzeń oferowanych przez firmę Control.
Robotyzacja – przyszłość przemysłu
Jakie znaczenie ma zastosowanie robotów przemysłowych? Jakie są zalety automatyzacji procesów produkcyjnych? Kto zajmuje się produkcją robotów przemysłowych?
Automatyka i elektronika przemysłowa – nowe technologie w zasięgu ręki
Awaria pompy czy grzałki potrafi zatrzymać cały proces produkcji. Zobacz, dlaczego warto wtedy skorzystać z usług firmy Automatyka i elektronika przemysłowa.
Jakie korzyści płyną ze stosowania systemów e-Kanban w przemyśle produkcyjnym?
Systemy e-Kanban coraz powszechniej stosowane są w przemyśle. W jakim celu?
Co warto wiedzieć o zaworach kulowych?
Co to jest i jak działa zawór kulowy? Jakie są jego zastosowania i gdzie można go zakupić? Na te pytania odpowiadamy w artykule. Zapraszamy do lektury.

Rankingi

Znajdź najlepsze firmy specjalizujące się w automatyce przemysłowej