Materiał Partnera

Jak działają czujniki kontaktronowe?

Jak działają czujniki kontaktronowe?

Kontaktrony zaliczane są do grupy prostych czujników o wszechstronnym zastosowaniu. Dzięki nieskomplikowanej budowie wykorzystuje się je na szeroką skalę w automatyce przemysłowej, motoryzacji czy gospodarstwach domowych. Kontaktrony charakteryzują się dużą trwałością oraz wysoką niezawodnością, co w połączeniu z niską ceną czyni z nich idealne podzespoły chętnie montowane w urządzeniach wskazujących, pomiarowych i kontrolujących.

Budowa i sposób działania kontaktronów

Główną zaletą kontaktronów jest ich prosta budowa. To właśnie dzięki niej są one tak popularne i powszechnie stosowane w wielu branżach przemysłu. Konstrukcję kontaktronów przybliża ekspert firmy Solid Link oferującej szeroki wybór podzespołów elektronicznych:

Kontaktron wykonany jest z hermetycznie zamkniętej rurki, zazwyczaj szklanej. W jej wnętrzu panuje próżnia. Zamiast niej stosuje się także wypełnienie gazami obojętnymi. Kluczowym elementem kontaktronu są styki wykonane z materiału ferromagnetycznego, których końcówki wyprowadzone są na zewnątrz rurki. Z racji zastosowań kontaktrony mogą mieć różne rozmiary. Modele montowane na ościeżnicach mają nawet kilkanaście centymetrów. Natomiast te instalowane w układach elektronicznych mogą mieć kilka minimetrów. Nie tylko sposób budowy, ale również zasada działania kontaktronów jest bardzo prosta. Oddziaływanie na styki zewnętrznym polem magnetycznym powoduje powstanie wewnętrznego pola magnetycznego, co prowadzi do powstania zwarcia na końcówkach styków umieszczonych w rurce. Kolejnym atutem kontaktronów jest fakt, że do prawidłowej pracy nie wymagają zastosowania zasilania. Należy jednak zwrócić uwagę na zachowanie odpowiednej odległości między kontaktronem, a magnesem. Zapobiegnie to zakłóceniom w prawidłowej pracy kontaktronu.

Obszary zastosowania kontaktronów

Dzięki swej uniwersalności czujniki kontaktronowe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie wymagana jest dokładność, niezawodność i niska awaryjność. Wśród wielu przykładów zastosowania tego typu czujników warto wymienić automatykę przemysłową stosowaną na liniach produkcyjnych czy taśmowych instalacjach przesyłowych. Także branża motoryzacyjna, w której jest coraz więcej elektroniki stosuje kontaktrony w podzespołach samochodowych. Czujniki kontaktronowe produkowane są w wielu odmianach różniących się od siebie parametrami fizycznymi i technicznymi. Dlatego poszukując tego typu czujników najlepiej skorzystać z oferty firmy sprzedającej  kontaktrony wiodących producentów. Jest to ważne, zwłaszcza jeśli mają one być stosowane w urządzeniach wymagających niezawodności np. elementach systemów alarmowych, gdzie cały układ musi pracować perfekcyjnie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz