Artykuł sponsorowany

Na co choruje kot? Poznaj najczęstsze choroby u kotów

Na co choruje kot? Poznaj najczęstsze choroby u kotów

Zdrowy kot to szczęśliwy kot. Oznacza to nie tylko większą radość i pociechę dla właściciela, ale i mniej problemów. Niestety, choroby nie omijają tych zwierząt. Chociaż niektóre przypadłości nie stanowią zagrożenia dla życia, bywają bardzo uciążliwe – dlatego żadnej choroby nie można bagatelizować. Poznaj ich najczęstsze objawy i przyczyny, aby w razie niepokojących sygnałów móc szybko reagować.

Najczęstsze dolegliwości występujące u kotów

Występujące u kotów choroby dotykają wielu układów. Część schorzeń nie jest groźna, ale za to uciążliwa. Niektóre dają podobne objawy. Żadnych z nich nie można bagatelizować, dlatego warto jak najszybciej udać się do polecanego wterynarza, np. z takiej placówki jakGabinet Weterynaryjny Rok Vet .

  • Biegunka

Biegunka jest dolegliwością związaną z układem pokarmowym. W zależności od charakteru, może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Wywoływana przede wszystkim przez zatrucia, może wynikać także z nadwrażliwości pokarmowej lub nietolerancji pokarmów, zaburzeń związanych z florą bakteryjną czy niektórych chorób wirusowych i zapalnych. Czasami za powstawanie biegunki odpowiadają obecne w układzie pokarmowym pasożyty, np. tasiemce, pierwotniaki, nicienie.

  • Pilobezoary

Pilobezoary (kule włosowe, kłaczki) to poważny problem, z którym boryka się układ pokarmowy kota – szczególnie z gatunku kotów długowłosych. Zalegające w żołądku zbite kłaczki włosów mogą doprowadzić do zapalenia błon śluzowych żołądka, a nawet nieżytu tego organu.

  • Otyłość

Otyłość jest częstym schorzeniem, które obejmuje nawet 40% populacji kotów. Jej przyczyny są zróżnicowane: począwszy od nieprawidłowego planu żywieniowego, a skończywszy np. na cukrzycy.

  • Cukrzyca

Chociaż choroba ta występuje u ok. 1% kociej populacji, dlatego trzeba o niej wspomnieć. Związana jest z zaburzeniem funkcjonowania trzustki. Nieleczona lub leczona nieprawidłowo może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Dlatego w razie niepokojących objawów, np. wzmożonego pragnienia, należy skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie weterynaryjne.

Uwaga na choroby zakaźne

Kotów, podobnie jak psów, nie omijają choroby zakaźne. Wiele z nich jest bardzo groźnych i stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierzęcia. Dlatego nie można ich lekceważyć. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego rodzaju schorzeń, należy kota poddać szczepieniom – zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień.

Na liście obowiązkowych szczepionek znalazły się szczepienia na takie choroby jak:

  • wścieklizna,

  • panleukopenia,

  • koci katar,

  • białaczka,

  • wirusowe zakażenie dróg oddechowych,

  • chlamydofiloza,

  • grzybica skóry.

Warto przy tym podkreślić, że decyzję o terminie i rodzaju szczepienia zawsze podejmuje lekarz weterynarii.

Sprawdzony punkt pomocy zwierzętom

Zapraszamy do współpracy z Gabinetem Weterynaryjnym Rok Vet! Znajdziesz ich w Poznaniu w województwie wielkopolskim. Od 2016 zajmują się diagnostyką i leczeniem zwierząt. Klienci doceniają ich za zaangażowanie – od zawsze stawiają na partnerskie relacje i indywidualne podejście. Nim zaproponują rozwiązania szyte na miarę potrzeb, chcą dokładnie poznać oczekiwania klientów. Skontaktuj się z gabinetem w celu ustalenia szczegółów współpracy. Sprawdź godziny otwarcia i już dziś zaplanuj u nas wizytę. Zespół Rok Vet czeka na Ciebie!

Opracowanie:
Poznań, Chojnicka 56
tel. 537 765 865
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz