Artykuł sponsorowany

Leczenie okulistyczne psów i kotów

Leczenie okulistyczne psów i kotów

Wielu właścicieli psów i kotów ogranicza wizyty u weterynarza do konsultacji w ramach ustalania diety czworonoga czy jego zaszczepienia oraz odrobaczenia. Pamiętać jednak należy o tym, iż nasze zwierzęta towarzyszące również cierpią na schorzenia jamy ustnej, narządów wewnętrznych, na alergie, problemy z układem odpornościowym czy też na poważne schorzenia neurologiczne. Najlepsze lecznice w Polsce są przygotowane na przyjmowanie takich pacjentów, również w ramach chirurgii urazowej czy onkologicznej. Dobry weterynarz z pewnością zapewni też ważne leczenie okulistyczne.

Kiedy należy udać się ze zwierzakiem do weterynarza-okulisty?

Weterynarz zajmujący się okulistyką psów i kotów powinien w ramach profilaktyki zdrowotnej weryfikować stan narządu wzroku czworonogów przynajmniej raz na 12 miesięcy, niezależnie od wieku zwierzęcia, jego stanu zdrowia oraz rasy. W tym celu przeprowadzane są podstawowe badania okulistyczne, które szczególnie ważne są u psów i kotów starych – pacjenci geriatryczni – czy tych, u których stwierdzono cukrzycę. To właśnie wtedy oczy zwierząt narażone są na rozwój poważnych chorób, które bez leczenia mogą zakończyć się koniecznością usunięcia narządu. By do tego nie dopuścić warto też od pierwszych chwil życia psów i kotów wdrożyć odpowiednią profilaktykę zdrowotną:

  • karmienie ekologicznymi i prozdrowotnymi karmami,
  • podawanie specjalnych suplementów wpływających na wzrok zwierząt,
  • aplikowanie specjalnych i nieinwazyjnych kropel nawilżających oraz ochronnych,
  • stałe monitorowanie stanu zdrowia oczu psów i kotów.

Bezsprzecznie do weterynarza należy udać się w przypadku wstępnego zdiagnozowania u swojego milusińskiego różnych patologii w obrębie oczu. Przykładem może być zaczerwienienie czy zaropienie oczek.

Schorzenia oczu psów i kotów

Schorzeń oczu psów i kotów jest naprawdę wiele. Do najczęściej diagnozowanych zalicza się zespół suchego oka, wrzody rogówki, choroba „czerwonego oka”, zapalenie błony naczyniowej oczu, zapalenie spojówek, jaskra, a także różnego rodzaju wady powieki (np. trzecia powieka). Problemy z powiekami u psów i kotów mogą pojawić się także w przebiegu choroby pasożytniczej zwanej nużycą. To wtedy na skórze mogą toczyć się stany zapalne oraz patologiczne zmiany, w tym jęczmień lub wymagająca usunięcia chirurgicznego gradówka.

Niestety u podstarzałych zwierzaków często diagnozowane są nowotwory oczu, które ciężkie są w leczeniu. By zatrzymać postęp choroby, niekiedy należy operacyjnie usunąć zmianę lub też cały narząd. Szybka reakcja właścicieli i diagnoza, pozwalają jednak chronić czworonoga przed utratą zdrowia czy życia. Warto zatem stale współpracować z tak szeroko wyspecjalizowanymi lecznicami weterynaryjnymi, jak ESKANDER. Jakie badania oczu one przeprowadzają u psów i kotów?

Badania okulistyczne dla zwierząt towarzyszących

Diagnozowanie różnych schorzeń oczu u zwierzaków towarzyszących odbywa się między innymi dzięki nowoczesnej technologii. Ważne są testy z fluoresceiną, testy łzowe Schirmera, testy break-up time (BUT), tonometria. Istotne mogą być też badania laboratoryjne chorób wenerycznych m.in. u kotów. Warto stawiać na testy w kierunki chlamydii, która wywołuje u futrzaków poważne zakażenia oczu. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz