Artykuł sponsorowany

Żylaki – od rozpoznania do wyleczenia

Żylaki – od rozpoznania do wyleczenia

Często nie zdajemy sobie sprawy, że zwykły ból nóg, uczucie opuchnięcia lub dyskomfort odczuwany podczas stania mogą sygnalizować rozwój jednej z najczęstszych obecnie chorób, jaką są żylaki. Jeśli już usłyszymy to słowo, to najczęściej kojarzy się nam ono z nogami, jako miejscem ich występowania. Wbrew pozorom żylaki pojawiają się nie tylko tam.

Czym są żylaki?

Żylaki, nazywane również pajączkami, są to widoczne, trwałe rozszerzenia żyły lub żył układu powierzchniowego. Poza aspektem estetycznym jest to poważny problem zdrowotny. Należy podkreślić, że żylaki są wynikiem nasilenia niewydolności żylnej. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń w Polsce i na świecie. Skłonność do żylaków może mieć podłoże genetyczne, czyli występowanie choroby w rodzinie. Nasileniu objawów sprzyja długotrwała siedząca praca, brak ruchu, a niekiedy stosowanie leków hormonalnych. Problem częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Najczęściej zmiany występują na kończynach dolnych, ale możliwe jest pojawienie się żylaków warg sromowych lub odbytu (hemoroidy).

Metody leczenia

Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, wskazane jest skonsultować się z lekarzem. Podstawą leczenia jest przede wszystkim rozpoznanie choroby i stopnia jej zaawansowania. Metody leczenia tego schorzenia ulegają dynamicznemu rozwojowi. Dąży się do jak najmniejszej ingerencji w organizm chorego. Stosowane są między innymi procedury medyczne takie jak skleroterapia piankowa Tessariego pod kontrolą USG Color Doppler. W tego typu sposobach walki z żylakami specjalizuje się Popow Andrzej, Prywatny gabinet chirurgiczny z siedzibą w Hajnówce. Wykonywany tam zabieg skleroterapii polega na podaniu specjalnego środka do chorych żył w celu ich zniszczenia, a w konsekwencji zarośnięcia i wyłączenia z krwiobiegu. Nie wymaga ona znieczulenia i bezpośrednio po zabiegu pacjent może kontynuować swoja pracę zawodową.
Skleroterapia jest na tyle bezpieczną metodą leczenia żylaków, że może być stosowana u pacjentów z przeciwwskazaniami do leczenia operacyjnego. Gabinet chirurgiczny udziela również konsultacji chirurgicznych oraz usuwa zmiany skórne z niezbędną histopatologią. Dodatkowo wykonuje laseroterapię, badania USG Color Doppler, usuwa wrastające paznokcie oraz wykonuje skleroterapię żylaków warg sromowych, a także odbytu czyli hemoroidów. Przedstawiona powyżej placówka to także gabinet stomatologiczny i medycyny estetycznej. Zakres oferowanych tam usług sprawia, że jest to placówka godna polecenia osobom borykającym się z tego typu schorzeniami.

Zapobieganie w walce z żylakami

Najważniejszym czynnikiem minimalizującym szansę na wystąpienie żylaków jest ruch. Spacery, pływanie czy gimnastyka pozwolą uniknąć problemów. Należy również unikać długiego siedzenia z podkurczonymi nogami, co sprzyja powstawaniu zastojów. Ważna jest również odpowiednia dieta, bogata w witaminę C oraz P.  Zgubny wpływ może mieć nadwaga, nikotyna i nadużywanie alkoholu. W przypadku początkowego stadium choroby można stosować noszenie indywidualnie dobranych rajstop (podkolanówek, pończoch) uciskowych lub stosowanie profesjonalnych bandaży.

Walka z żylakami nie musi być ciężka i bolesna. Musimy pamiętać o ruchu i odpowiedniej diecie. Jeśli jednak zauważymy u siebie niepokojące objawy, powinniśmy udać się jak najszybciej do specjalisty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz