Artykuł sponsorowany

Żylaki kończyn dolnych – przypadłość, z którą można i trzeba walczyć.

Żylaki kończyn dolnych – przypadłość, z którą można i trzeba walczyć.

Żylaki to dla większości osób defekt estetyczny. Nie należy jednak zapominać, że są one przede wszystkim sklasyfikowane jako choroba i już najmniejsze zmiany w postaci pajączków czy pojawienia się niebieskawych żył powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Na szczęście współczesna medycyna, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, oferuje nam szereg nowoczesnych metod w walce z żylakami.  

Kilka słów o żylakach

Jest to jedno z najczęstszych schorzeń wśród Polaków, które dotyka przede wszystkim kończyny dolne, ale nie tylko. Żylaki pojawiają się wtedy, gdy nasze zastawki nie są w stanie w pełni wykonać swojej prac. Wówczas część krwi płynącej w kierunku serca zaczyna się cofać - zamiast płynąć z żył powierzchniowych do głębokich i do serca, pokonuje drogę odwrotną: z żył głębokich cofa się do powierzchniowych i w dół ku stopom (tzw. refluks żylny), a nacisk krwi na ścianki naczyń krwionośnych sprawia, że żyły rozszerzają się, tworząc żylaki. Dzięki badaniom klinicznym wyodrębniono wiele czynników ryzyka rozwoju tego typu schorzeń kończyn dolnych. Zaliczyć do nich należy między innymi płeć, ciąże, predyspozycje genetyczne, przewlekłe stanie lub siedzenie, zaparcia, palenie papierosów, a niekiedy nawet noszenie zbyt obcisłych ubrań. Zaniedbane żyły mogą być przyczyną bólu, obrzęków, owrzodzenia skóry, zakrzepów, a nawet zatoru tętnicy płucnej. Niemniej jednak leczenie żylaków jest możliwe, przy czym o metodzie leczenia zabiegowego za każdym razem decyduje chirurg specjalista, który będzie wykonywał zabieg, po uprzedniej analizie badania USG, stwierdzeniu które żyły i zastawki są niewydolne oraz po ocenie ogólnego stanu zdrowia.

Skleroterapia

Jednym z najpopularniejszych obecnie sposobów walki z żylakami jest skleroterapia, nazywana też niekiedy obliteracją lub ostrzykiwaniem. Metodę tą stosuje wielu chirurgów naczyniowych, w tym także Łukasz Nowarski Prywatna Praktyka Lekarska Pro Familia z Olkusza. Wynika to z faktu, że jest to zabieg małoinwazyjny, który może być wykonany płynem lub pianką obliterującą, przy czym wybór środka zależy od stopnia zaawansowania choroby. Zabieg skleroterapii polega na podaniu do światła żyły środka obliterującego, który powoduje jej zamknięcie. Przed zastosowaniem metody z wykorzystaniem pianki, w leczeniu dużych żylaków konieczna jest diagnostyka USG Doppler Color układu żylnego, w celu wykluczenia niewydolności głównych pni żylnych.

Leczenie żylaków metodą klejową

Zabieg polega na zamknięciu światła żylaka za pomocą medycznego kleju, wprowadzanego wewnątrznaczyniowo przy użyciu specjalnego aplikatora. Dostęp do naczynia żylnego uzyskiwany jest poprzez jednomilimetrowe nacięcie skóry. Sklejenie zapoczątkowuje proces zwłóknienia żyły i ostateczne wyłącza ją z układu żylnego. Krew przestaje nią płynąć i kierowana jest do pozostałych, zdrowych naczyń krwionośnych w nodze, dzięki czemu żylak zarasta i znika. Metoda ta charakteryzuje się dużą skutecznością, także w przypadku zamykania dużych żylaków. Dodatkowo wyróżnia ją krótki czas trwania, małe ryzyko pojawienia się przebarwień oraz możliwość przeprowadzania zabiegów na dwóch nogach jednocześnie.

Termoablacja radiowa i laserowa

Usuwanie żylaków metodą termoablacji radiowej (EVRF) umożliwia zamykanie niewydolnego pnia żylnego, za pomocą wprowadzonego do żyły aplikatora fal o częstotliwości radiowej (radiofrekwencji). Wyzwolona w ten sposób energia powoduje obkurczenie i zamknięcie żylaków, bez potrzeby ich chirurgicznego usuwania. Sposób ten pozwala również na leczenie refluksu żylnego. Warto przy tym wspomnieć o bardzo niskim odsetku nawrotów, dzięki czemu najczęściej wystarcza jednorazowe zastosowanie EVRF. Zabieg jest obciążony również bardzo małą liczbą powikłań, w tym także niskim ryzykiem powikłań zakrzepowo-zatorowych. W przypadku metody laserowej (EVLT), dobry chirurg naczyniowy, podobnie jak przy termoablacji radiowej, powinien wykonać odpowiednie badanie USG. Sam zabieg polega na termicznym uszkodzeniu zmienionych chorobowo naczyń żylnych poprzez termoablację laserową, gdzie wzrost temperatury osiągany dzięki wewnątrznaczyniowej emisji impulsów laserowych. Zabiegi wykonuje się w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu nasiękowym – tumescencyjnym. Za pomocą tej techniki można usuwać nie tylko duże żylaki, ale także pajączki i teleangiektazje oraz leczyć owrzodzenia żylakowate.      

Nowoczesne metody leczenia żylaków coraz częściej zastępują tradycyjne zabiegi chirurgiczne. Dzięki nim zdecydowanie skracany jest czas rekonwalescencji pacjenta, co pozwala na jego szybki powrót do normalnego życia bez bólu i dyskomfortu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz