Artykuł sponsorowany

W jaki sposób mediacja pozwala rozwiązać konflikt?

W jaki sposób mediacja pozwala rozwiązać konflikt?

Zaistniałe pomiędzy dorosłymi ludźmi spory rozwiązywane są najczęściej na stopie prawnej. Sądy i sędziowie rozstrzygają konflikty, w których strony reprezentowane są przez swoich dobrze przygotowanych reprezentantów – prawników i radców. Uczucia, faktyczne interesy i potrzeby skonfliktowanych osób spychane są na dalszy plan. Liczy się tylko szybkie pozbycie się problemu. Istnieje jednak inny sposób na rozwiązanie sporu – mediacja.

Czym jest mediacja?

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że od kilkunastu lat w Polsce istnieją alternatywne metody rozwiązywania sporów. Zwiększają one świadomość obu stron, a przy tym zwiększają stopień ich samodzielności w całym procesie. Metoda, o której mowa, to mediacja, wymagająca obecności osoby trzeciej, czyli mediatora. Jest on bezstronny, niezwiązany z żadną stroną konfliktu. Jego zadaniem jest ułatwienie komunikacji między zwaśnionymi osobami. Wspiera je tak, by osiągnęły satysfakcjonujące wszystkich porozumienie. Nie jest przy tym arbitrem. Nie rozstrzyga sporu, nie ocenia i nie narzuca gotowych rozwiązań. Najlepiej, aby takim mediatorem była osoba wykwalifikowana, jak Urszula Domosławska‐Bieńkowska, pracująca w Gabinecie terapeutyczno – pedagogicznym Via Asperger, która specjalizuje się nie tylko w mediacji pomiędzy skonfliktowanymi stronami, ale także między innymi w terapii choroby Aspergera u młodzieży, ADHD i pomocy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.

Charakterystyka mediacji

Mediator tworzy atmosferę poufności i bezpieczeństwa, dbając przy tym o równoważność stron. Pozwala im to na wzajemne wysłuchanie się. Taka metoda przydaje się nie tylko w problemach małżeńskich, ale także konfliktach między współpracownikami, partnerami biznesowymi czy rówieśnikami. Czasem prowadzi się ją na podstawie zgłoszeń osób prywatnych, instytucji lub firm, ale czasem to sąd na wniosek stron lub sędziego kieruje sprawę do mediacji. Sprawa wygląda podobnie zarówno w przypadku spraw cywilnych, jak i spraw karnych, nawet jeśli sprawca jest nieletni. Po rozpoczęciu mediacji obie strony dowiadują się o jej zasadach. Najważniejszą jest zasada dobrowolności. Nie istnieją narzędzia, które mogłyby nas zmusić do uczestniczenia w mediacji. W każdym momencie możemy się też wycofać. Mediator nie wywrze na nas żadnej presji. Do pracy podchodzi bowiem bezstronnie. Każda z nich ma ponadto możliwość zmiany mediatora, a przebieg procesu mediacyjnego pozostaje tajemnicą.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz