Materiał Partnera

Niełatwe relacje między rodzicem a dzieckiem – jak je naprawić?

Niełatwe relacje między rodzicem a dzieckiem – jak je naprawić?

Trudności wychowawcze to problem wielu rodziców, którzy nie umieją poradzić sobie z trudnym okresem dojrzewania w jaki wchodzą ich dzieci. Zainteresowania tych ostatnich i środowisko, w którym przebywają, mogą negatywnie wpływać na ich zachowanie, powodując tym samym znaczne pogorszenie relacji z najbliższymi. W takiej sytuacji niezbędna jest wręcz pomoc doświadczonego psychologa.

Właściwa ścieżka naprawy relacji

Znalezienie porozumienia z własnymi dziećmi dla niektórych rodziców staje się z różnych względów sporym wyzwaniem. Pociechy unikają kontaktu, są opryskliwe, izolują się, a niekiedy przejawiają wręcz zachowania agresywne i destrukcyjne. W takiej sytuacji konieczna jest interwencja osoby z zewnątrz oraz dobranie odpowiedniej formy pomocy i wsparcia dla nastolatka i jego rodziców.  Pierwszym etapem pomocy jest postawienie diagnozy zaburzeń występujących u dziecka a następnie udzielenie informacji zwrotnej dotyczącej działań w zakresie ich ewentualnych rozwiązań.

 Pracownia Psychologiczna Kontra prowadzona przez doświadczonego psychologa Irminę Wysocką opracowuje indywidualną, skuteczną formę pomocy psychologicznej, a następnie dokładnie obserwuje zachowanie dziecka i czynione przez niego postępy. Pełen zakres pomocy to też stały kontakt i wsparcie dla rodziców, dzięki czemu są oni w stanie lepiej poradzić sobie chociażby ze stresem występującym w trakcie naprawy relacji z pociechą.

Wiele zagrożeń

Na niewłaściwe i niepokojące zachowanie dziecka wpłynąć może wiele czynników. Jednym z nich może być Przebywanie młodych osób w środowisku gdzie są łatwo dostępne używki (papierosy, alkohol, narkotyki) nierzadko kończy się np. uzależnieniem od nich. Środki odurzające stają się obecnie popularniejsze nawet od alkoholu i stanowią spore zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i nawet życia nastolatków. Warto dokładnie obserwować dzieci, w przypadku radykalnej zmiany zachowania i nastroju podjąć niezbędne kroki i szukać pomocy. Uzależnienie od narkotyków wymaga dobrania odpowiedniej terapii oraz wsparcia psychologicznego w placówce która pomoże wyeliminować problem.

Relacje między rodzicami a dziećmi psują się również poprzez uciekanie do świata wirtualnego coraz częściej nazywanego uzależnieniem od komputera i Internetu. Rozwój technologiczny wpłynął na możliwość dostarczania rozrywki i utrzymywania kontaktów ze znajomymi wyłącznie za pomocą urządzeń elektronicznych – smartfona, komputera osobistego czy tabletu. Doświadczony psycholog ze specjalistycznej pracowni będzie w stanie pomóc również i w takim wypadku. Ścieżka naprawy relacji polegająca na wdrożeniu odpowiedniej terapii pomoże odzyskać zrozumienie i świetny kontakt pomiędzy dziećmi i ich rodzicami.

Opracowanie:
Garwolin, Adama Mickiewicza 10 lok. 7LU
tel. 518 479 213
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz