Artykuł sponsorowany

Patomorfologia w diagnozowaniu chorób

Patomorfologia w diagnozowaniu chorób

Skuteczne diagnozowanie chorób to warunek zastosowania odpowiedniej metody leczenia, a zarazem gwarancja szybkiego i pełnego wyzdrowienia. Wśród rozmaitych metod diagnostycznych i testów laboratoryjnych znaczące miejsce zajmuje patomorfologia.

Czym jest patomorfologia?

Pojęcie patomorfologii nie jest do końca znane i rozumiane przez zwykłego pacjenta. Nawet bowiem, jeśli ktoś miał okazję się z nim spotkać, to wykonywane badania z tego obszaru noszą inne nazwy, a ich zakres dotyczy jedynie wąskiego obszaru dysfunkcji organizmu.

Przez badanie patomorfologiczne rozumie się badanie mikroskopowe pobranych od pacjenta tkanek lub komórek. Dlatego z pewnością nie zleci go lekarz ogólny, kiedy zachorujemy na grypę lub zmagamy się z uciążliwym katarem.

Ogólnie rozumiana patomorfologia jest dziedziną interdyscyplinarną, co oznacza, że bywa wykorzystywana w diagnostyce przez lekarzy różnych specjalizacji. Szczególnie często badanie mikroskopowe tkanek wykonuje się w rozpoznawaniu chorób nowotworowych. Sięga się po nie także w ginekologii, dermatologii i innych dziedzinach, diagnozując stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe. Badania przeprowadza się zarówno w celu rozpoznawania zmian, jak i kontrolowania skuteczności leczenia oraz postępów w stosowanych kuracjach.

Rodzaje badań patomorfologicznych

Chociaż przez badanie patomorfologiczne ogólnie rozumie się mikroskopowe przeglądanie wycinków tkanek i komórek, w rzeczywistości jest to znacznie bardziej rozbudowana dziedzina.

Dwa podstawowe terminy, jakie w niej funkcjonują, określając zarazem typy badań, to cytologia oraz histopatologia. Charakter tych badań definiują już same nazwy. Cytologia odnosi się do komórek, a histopatologia do badania tkanek i wycinków tkanek.

Pobieranie materiału do badań patomorfologicznych odbywa się różnymi metodami. Najpopularniejszą jest biopsja. Sprowadza się ona do wprowadzenia igły w zmieniony obszar badanej tkanki i pobrania komórek przez zassanie ich do wnętrza tej igły – jak w tradycyjnej strzykawce. W praktyce stosuje się przede wszystkim biopsję cienkoigłową, chociaż istnieją też inne jej odmiany, jak biopsja gruboigłowa, wycinająca, wiertarkowa, rysowa i wyskrobiny.

Znaczenie badań patomorfologicznych w diagnostyce

Badania mikroskopowe komórek i wycinków tkanek znajdują szczególne zastosowanie w niektórych dziedzinach medycyny, w tym w wymienionych wcześniej onkologii i dermatologii.

Z kolei wizyta w gabinecie ginekologicznym bardzo często kończy się pobraniem materiału do badania mikroskopowego w celach profilaktycznych. Mowa o popularnej cytologii. Jej zadaniem jest wykrywanie nowotworów dróg rodnych oraz innych zmian chorobowych nawet we wczesnym stadium. Takie badanie ma szczególne znaczenie u kobiet przygotowujących się do ciąży oraz u pań w okresie menopauzy. Centrum Medyczne Medix to jedna z placówek medycznych, która zleca i wykonuje tego typu badania w swoim własnym laboratorium. Dzięki temu wyniki otrzymywane są w najkrótszym możliwym czasie, co przyspiesza proces kuracji i pozwala zahamować chorobę.

Badanie patomorfologiczne jest niezbędne nie tylko do potwierdzenia, ale też do wykluczenia obecności nowotworu oraz do określenia jego rozległości, co warunkuje decyzję o ewentualnym postępowaniu operacyjnym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz