Artykuł sponsorowany

Objawy menopauzy – krótka charakterystyka

Objawy menopauzy – krótka charakterystyka
Menopauza i poprzedzające ją klimakterium, to naturalne procesy fizjologiczne, występujące w organizmie każdej kobiety – przeważnie ok. 45-50 roku życia. Świadczą one o wygaśnięciu czynności hormonalnej jajników, co skutkuje ustaniem miesiączkowania i utratą zdolności do rodzenia dzieci. Wczesnemu okresowi przekwitania towarzyszy kilka znamiennych symptomów, które pozwalają określić, że ,,ten" czas stopniowo nadchodzi. Co to za symptomy?

Zaburzenia miesiączkowania

Zaburzenia miesiączkowania to jeden z podstawowych i zarazem pierwszych, prawdziwych objawów menopauzy. W okresie premenopauzy, cykl miesiączkowy ulega skróceniu, a krwawienia różnią się stopniem intensywności – raz są skąpe, a raz bardzo obfite. Dochodzi również do nieprzewidzianego plamienia i nasilania napięcia przedmiesiączkowego. ,,Ta swoista sinusoida może trwać z różnym natężeniem kilka lat, aż do momentu wystąpienia ostatniego okresu. Wówczas mówimy o menopauzie właściwej, związanej z całkowitym zaprzestaniem pracy jajników” – informuje ekspertka Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich Sofimed, zajmująca się leczeniem chorób kobiecych.

Zmęczenie

Zmęczenie to ważny symptom przekwitania, wynikły z nieregularnego miesiączkowania. Doświadcza go prawie 90% kobiet, wyczerpanych ciągłymi zmianami, zachodzącymi w ich organizmie. Przemęczeniu towarzyszy brak sił, znużenie, a także wydłużone okresy regeneracji energii.

Uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca to typowe dla menopauzy wahania temperatury ciała. Ich największą wadą jest to, że ,,atakują” znienacka i bez przyczyny, pogarszając komfort życia. Szczególnie dają się we znaki wieczorami oraz w nocy, uniemożliwiając spokojny sen. ,,Występowaniu uderzeń gorąca sprzyja m.in. niewłaściwa dieta i stres. Kobietom, cierpiącym na tę dolegliwość, zalecam ograniczenie spożywania kofeiny i alkoholu, a także zaniechanie palenia tytoniu” – radzi przedstawicielka Sofimed.

Bezsenność i wahania nastrojów

Nieprzespane wskutek uderzeń gorąca noce, prowadzą do bezsenności. Ta z kolei jest powiązana ze zwiększoną nerwowością i nagłymi zmianami nastrojów. Istotny wpływ na utratę dobrego samopoczucia ma również niedobór estrogenów, bezpośrednio oddziałujących na samopoczucie.

Przybieranie na wadze

Gwałtowny przyrost kilogramów to nieprzyjemne doświadczenie, dotykające sporej ilości kobiet w okresie przekwitania. Pacjentki tyją mimo, że nie zmieniły nawyków żywieniowych i trybu życia. Otyłości często towarzyszą problemy natury psychologicznej, takie jak spadek poczucia własnej wartości. ,,Dobry lekarz powinien uświadamiać, że zmiany zachodzące w organizmie dojrzałej kobiety – takie jak choćby wzrost wagi – to naturalny bieg rzeczy, często mający charakter przejściowy. Po menopauzie wciąż można wieść szczęśliwe, aktywne życie i to wcale nie gorsze, niż przedtem” – podsumowuje specjalistka Sofimed.

Oceń artykuł (15)
3.2
Komentarze
Dodaj komentarz