Artykuł sponsorowany

Nadżerka – problem kobiet w każdym wieku

Nadżerka – problem kobiet w każdym wieku

Choroby kobiece mają to do siebie, że często przebiegają w sposób niewidoczny, ujawniając się dopiero wtedy, gdy ich stan jest zaawansowany i trudny do wyleczenia. Jedną z takich chorób jest nadżerka. Dotyka kobiety w każdym wieku, począwszy od nastolatek aż po seniorki. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest nadżerka?

Pomimo niezbyt ciekawej, budzącej złe skojarzenia nazwy, nadżerka w początkowym stadium jest banalnym schorzeniem, pojawiającym się z równie przypadkowych przyczyn. To niewielki ubytek błony śluzowej, który może być na przykład efektem mechanicznego uszkodzenia podczas stosowania tamponów albo skutkiem nieleczonych infekcji. Pojawienie się takiej dysfunkcji nie powoduje żadnych dolegliwości i nie jest też niebezpieczne dla zdrowia – pod warunkiem, że zostanie w porę zauważone i wyleczone. Właśnie dlatego warto często badać się u lekarza ginekologa. Specjalista podczas rutynowej kontroli wykryje problem i zaordynuje odpowiednie środki leczenia.

Nadżerka może przyjmować trzy różne formy. Infekcje i mechaniczne urazy wywołują tzw. nadżerkę właściwą, przypominającą wyglądem niewielki wrzód. Z kolei nadżerka rzekoma ma postać narośli ukształtowanej w miejscu uszkodzenia śluzówki. Powodem powstawania takiej zmiany są zazwyczaj zaburzenia hormonalne. Najrzadziej występuje nadżerka wrodzona pojawiająca się m.in. na skutek zażywania antykoncepcji lub po ciąży.

Rozpoznawanie i leczenie nadżerki

Rozpoznawanie nadżerki zazwyczaj następuje w gabinecie ginekologicznym podczas rutynowego badania. Predyspozycje do jej powstawania mają kobiety po wielu porodach oraz stosujące mechaniczne metody antykoncepcji. One powinny częściej sprawdzać stan swojego zdrowia u lekarza. Nadżerka rozwija się też szybciej u kobiet zaniedbujących higienę intymną, bowiem bakterie namnażają się wówczas szybciej, zyskując odpowiednie warunki do rozwoju.

Nadżerki nie można rozpoznać „na oko”, dlatego przeważnie wykonuje się też potwierdzające jej charakter badanie cytologiczne. Warto podkreślić, że wyeliminowanie ryzyka powstania nadżerki jest właściwie niemożliwe, a dysfunkcja pojawia się również u kobiet przestrzegających higieny i niestosujących antykoncepcji. Do zakażenia może dojść również w publicznej toalecie albo bakterie przeniesie partner podczas kontaktów intymnych. Leczenie, jakie zaleca w takich przypadkach Zalega Piotr. Gabinet ginekologiczny oraz inni lekarze tej specjalności, to przede wszystkim farmaceutyki dopochwowe oraz likwidowanie komórek nadżerki wypalaniem czy zamrażaniem.

Konsekwencje zaniedbanej nadżerki

Wizyta w gabinecie ginekologicznym dla wielu kobiet jest bardzo stresującym przeżyciem, dlatego jeśli nie zauważają żadnych niepokojących zmian, omijają lekarza szerokim łukiem. Niestety opóźnianie badań profilaktycznych może prowadzić do poważnych konsekwencji, a w przypadku nieleczonej nadżerki – do rozwoju nowotworów. Dodatkowym impulsem do unikania wizyty jest opis metod leczenia, który często mrozi krew w żyłach. W rzeczywistości jednak są to formy leczenia bezbolesne i wykonywane w gabinecie – bez potrzeby udawania się do szpitala. Pokonanie oporów przed gabinetem ginekologa i regularne badanie połączone z cytologią pozwala zapobiegać poważnym zmianom. Tym, które będą wymagały np. chirurgicznego usuwania dróg rodnych lub wywoływały zagrożenie dla życia. To kluczowy powód, dla którego nie warto odkładać wizyt i systematycznie przeprowadzać badania kontrolne u ginekologa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz