Artykuł sponsorowany

Na czym polega próba rozkurczowa

Na czym polega próba rozkurczowa

Głównymi objawami astmy jest duszność, kaszel i szmery na płucami: świsty i furczenia, których przyczyną jest skurcz oskrzeli czyli obturacja oskrzeli. Aby potwierdzić występowanie choroby niezbędne są badania diagnostyczne. Jednym z ważniejszych jest spirometria i próba rozkurczowa.

Jak wygląda badanie

Po wykonaniu spirometrii  potwierdzającej obturację, podaje się pacjentowi inhalację z lekiem rozszerzającym oskrzela. Badanie to ma na celu sprawdzenie jak na ten lek zareagują oskrzela. W przypadku chorych na astmę charakterystyczna jest odwracalność obturacji czyli dodatnia próba rozkurczowa. Tak więc – upraszczając – dodatnia próba rozkurczowa potwierdza rozpoznanie astmy. W innych chorobach, z podobnymi objawami klinicznymi np. w POChP próba rozkurczowa (próba odwracalnościobturacji) jest w zasadzie ujemna-tłumaczy dr n. med. Teresa Stelmasiak ze Specjalistycznego Gabinetu Alergologicznego w Lublinie.

Wskazania i przebieg badania

Próbę rozkurczową wykonuje się zatem, aby wykluczyć lub ocenić stopień odwracalności obturacji. Badanie to zleca się pacjentom z chorobami oskrzeli, przeważnie cierpiącym na astmę i Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP). Powinna być wykonana przed zaaplikowaniem leczenia, w celu ustalenia rozpoznania i stopnia zaawansowania choroby.

Próbę rozpoczyna się od wykonania spirometrii. Następnie, gdy potwierdzi ona obturację,  dokonuje się inhalacji przy pomocy leku rozkurczającego oskrzela w dawce określonej przez lekarza. Zazwyczaj podawanym środkiem jest szybko działający ß2-mimetyk (np.salbutamol) . Po upływie 15 do 20 minut konieczne jest ponowne wykonanie spirometrii  dla oceny skuteczności zastosowanego leku.

Warto pamiętać, że przed przystąpieniem do badania trzeba się do niego właściwie przygotować, a więc odpowiednio wcześniej odstawić te z przyjmowanych leków,  które mogłyby wpłynąć w jakiś sposób na wyniki. Plan działania musi więc nakreślić alergolog, który dokładnie objaśni wam przebieg badania i zaleci powzięcie odpowiednich kroków, aby odstawienie leków nie spowodowało pogorszenia. Najlepiej zatem wykonać próbę rozkurczową przed rozpoczęciem leczenia już na pierwszej wizycie u alergologa. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz