Artykuł sponsorowany

USG piersi w profilaktyce leczenia raka piersi

USG piersi w profilaktyce leczenia raka piersi
Ultrasonografia, w skrócie USG - to badanie, dzięki któremu lekarz szybko i bezboleśnie poznaje tajemnice naszego organizmu, można je wielokrotnie powtarzać, nawet w niewielkich odstępach czasu. USG piersi jest badaniem gruczołów sutkowych za pomocą ultradźwięków, które pozwala wykryć guzki w piersiach na wczesnym etapie rozwoju. Szacuje się, że każdego roku w Polsce na raka piersi umiera blisko 5 tysięcy kobiet, a nowe zachorowania odnotowuje się u kolejnych 11 tysięcy!

USG piersi można wykonać w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, jednak zaleca się zgłosić na nie między 1 a 10 dniem cyklu. Badanie powinno być poprzedzone wywiadem lekarskim, a jeżeli wcześniej były wykonywane USG piersi lub mammografia - wyniki należy mieć ze sobą. W trakcie badania należy położyć się na leżance, lekarz smaruje piersi żelem, po czym przesuwa po każdej z nich głowicą z dołu na górę, z góry na dół i na boki, następnie bada doły pachowe, sprawdzając węzły chłonne. Badanie pozwala wykryć łagodne i złośliwe zmiany wielkości od 5 milimetrów.

Duże znaczenie mają kwalifikacje i doświadczenie lekarza oceniającego obraz, poświadczone certyfikatem Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Wskazaniem do wykonania USG piersi są bóle piersi, wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej, zmiana piersi wyczuwalna przez dotyk, występowanie raka piersi w wywiadzie rodzinnym oraz stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. W profilaktyce leczenia raka piersi olbrzymie znaczenie ma regularna samokontrola piersi. Zaleca się, żeby kobiety po ukończeniu 20 roku życia przeprowadzały samobadanie piersi raz w miesiącu, po 30 roku życia również samobadanie piersi raz w miesiącu oraz dodatkowo profilaktycznie USG piersi raz w roku i palpacyjne badanie piersi u ginekologa, a kobietom po 40 roku życia zaleca się comiesięczne samobadanie piersi, raz w roku USG piersi, mammografię co dwa lata i co pół roku badanie palpacyjne u lekarza ginekologa.

Badanie USG nie zastępuje mammografii, są to badanie które wzajemnie się uzupełniają. Mammografia w przeciwieństwie do USG - nie odróżnia zmian litych (guzów) od zmian zawierających płyn surowiczy (torbieli). Badanie mammograficzne wykonuje się po 40 roku życia, ponieważ zmianie ulega wtedy struktura piersi, gdyż zmniejsza się ilość tkanki gruczołowej, a rozrasta się tkanka tłuszczowa. Tkanka tłuszczowa w badaniach ma kolor ciemny, rak piersi w USG również ma kolor ciemny, a na zdjęciu mammograficznym jest jasny, dlatego podejrzane zmiany u kobiet po 40stce powinny być badane za pomocą mammografu, a nie ultrasonografu.

USG piersi należy wykonywać jeżeli należy się do grupy podwyższonego ryzyka, w sytuacji kiedy w Twojej rodzinie były przypadki raka piersi. Na szczęście rośnie wśród kobiet samoświadomość na temat własnego zdrowia, dzięki czemu badanie ultrasonograficzne piersi staje się coraz bardziej popularne. Jest nieinwazyjne, bezbolesne i łatwo dostępne, przez co jest najczęściej stosowaną metodą diagnostyczną chorób sutka i piersi.

Umów się na badanie piersi już dziś!

Źródło: Prywatna przychodnia Macromedica


Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży