Artykuł sponsorowany

Na czym polega leczenie mikroskopowe zębów?

Na czym polega leczenie mikroskopowe zębów?

Mikroskop to narzędzie, które, mimo swego długiego stażu w różnych dziedzinach medycznych oraz badawczych, w stomatologii zadomowiło się stosunkowo niedawno. Jego wzrastająca w ostatnich latach popularność sprawia, że wiele skomplikowanych dotąd zabiegów daje się wykonać w zaciszu gabinetu stomatologicznego, bez konieczności wizyty w szpitalu. Mikroskop stomatologiczny ma wiele zalet i pomaga biegłemu w jego obsłudze lekarzowi na wykonanie pracy jeszcze sprawniej.

Zastosowanie mikroskopu w praktyce stomatologicznej

Mikroskop stomatologiczny powiększa i doświetla miejsce wykonywania zabiegu, umożliwiając zobaczenie wcześniej niewidocznych szczegółów, które stają się widoczne nawet gołym okiem. Jeśli jednak skorzystamy z jego podstawowej funkcji, dostrzeżemy wiele dodatkowych, których w inny sposób nie moglibyśmy poznać. Jak na dłoni widać perforacje i obliteracje, a także kanały korzeniowe i przewężenia. Znane są przypadki, w których zabieg z użyciem mikroskopu ratował zęby przeznaczone już tylko do wyrwania. Leczenie kanałowe wykonywane przy udziale mikroskopu jest zazwyczaj trwalsze i skuteczniejsze. Mimo że formalnie nie odbiega od zwyczajnego leczenia kanałowego, mikroskop znacznie zwiększa jego precyzję, co wpływa na czas wykonywania zabiegu, odczuwany dyskomfort oraz skuteczność całego przedsięwzięcia. Jednym z gabinetów stomatologicznych świadczących usługi związane z leczeniem mikroskopowym jest Dentra. Szczyglińska Wiesława, Martiszek Beata, lek. stomatolodzy.

Leczenie kanałowe z mikroskopem i bez

Zasadniczo zatem leczenie kanałowe dzieli się na takie same etapy, niezależne od tego, czy dokonywane jest z udziałem mikroskopu czy też nie. Pacjent zabezpieczany jest koferdamem, czyli swoistym gumowym płatem, którego zadaniem jest wyizolować leczony ząb z jamy ustnej. Następnie ząb jest otwierany, co pozwala lekarzowi na zajrzenie do środka i poznanie struktury kanałów. Tutaj właśnie zaczyna się rola mikroskopu – narzędzie to umieszczone jest na wysięgniku, który znajduje się nad głową leczonego pacjenta. I chociaż mikroskopy różnią się między sobą poziomem precyzji, te stosowane w gabinetach stomatologicznych umożliwiają bardzo dokładny wgląd do wnętrza zęba, co ułatwia proces podejmowania decyzji oraz wszystkie działania związane z leczeniem kanałowym. Czasem leczenie z użyciem mikroskopu jest wręcz niezbędne. Dotyczy to zwykle sytuacji, w których ząb ma nietypową budowę anatomiczną lub też wąskie (albo zarośnięte) kanały.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz