Materiał Partnera

Na czym polega badanie OCT?

Na czym polega badanie OCT?

Wizyta u okulisty to nie tylko czytanie cyfr lub liter z tablicy optometrycznej, ale również szczegółowe badania, mające na celu wykluczenie poważnych  schorzeń oczu. Jednym z takich badań jest OCT, czyli optyczna koherentna tomografia. Zobacz, na czym polega OCT, jakie schorzenia za jego pomocą może wykryć lekarz okulista oraz gdzie możesz wykonać to badanie.

Czym jest OCT?

Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia to nowoczesna, bezkontaktowa oraz nieinwazyjna metoda obrazowania przekrojów tkanek oka - siatkówki, tarczy nerwu wzrokowego, rogówki. Badanie to wykonać możesz w dobrze wyposażonych gabinetach okulistycznych. Optyczną koherentną tomografię wykonuje się za pomocą nowoczesnych urządzeń, takich jak na przykład Tomograf RTVue-100, stosowany w Gabinecie Okulistycznym lek. Doroty Kingi Stepczenko-Jach.

Badanie OCT nie wymaga przygotowania i może być powtarzane kilkukrotnie, co pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych wyników. Kilkukrotne wykonanie OCT pozwala również na śledzenie przebiegu choroby na przestrzeni czasu oraz dokładną ocenę skuteczności leczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku takich schorzeń jak jaskra, AMD lub retinopatia cukrzycowa.

Kiedy wykonuje się badanie OCT?

Wizyta w nowoczesnym gabinecie okulistycznym wykonującym optyczną koherentną tomografię to najlepszy wybór, jeśli mamy podejrzenia lub zdiagnozowano u nas jedno z poważnych schorzeń. Badanie OCT pozwala bowiem na wczesną diagnostykę i szybkie podjęcie leczenia schorzeń oczu takich jak:

  • jaskra,
  • zwyrodnienie plamki (AMD),
  • zmiany cukrzycowe w siatkówce oka,
  • otwór w plamce,
  • obrzęk plamki,
  • a nawet nowotwory oka.

Wymienione schorzenia mogą prowadzić do nieuchronnej utraty wzroku, stąd tak ważna jest ich wczesna i precyzyjna diagnostyka oraz rozpoczęcie leczenia pod okiem doświadczonego lekarza.

Jakie pomiary możemy wykonać za pomocą OCT?

W zależności od tego, pod jakim kątem lekarz sprawdza wzrok pacjenta, stosuje się w tomografie jeden z wybranych modułów- siatkówkowy, jaskrowy lub rogówkowy, pozwalających na zbadanie innych parametrów.

Podczas badania wzroku przy użyciu modułu siatkówkowego, okulista otrzymuje informacje o grubości siatkówki  w postaci map 2D i 3D, mapy wyniesienia warstwy nabłonka barwnikowego, a także szczegółową analizę plamki.

Moduł jaskrowy pozwala okuliście na pomiary i analizę  grubości warstwy włókien nerwowych, obrazowanie i analizę siatkówki, a także szczegółowe pomiary i analizę parametrów tarczy nerwu wzrokowego.

Używając modułu rogówkowego, okulista może wykonać specjalistyczne badania takie jak:

  • gonioskopia,
  • obrazowanie i pomiar menisku łzowego,
  • analiza stożka rogówki,
  • a także pomiar grubości rogówki z wyznaczaniem mapy pachymetrycznej.
Opracowanie:
Myślenice, Żwirki i Wigury 17
tel. 609 560 280
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz