Artykuł sponsorowany

Masz problem z układem naczyniowym? Skorzystaj z pomocy angiologa!

Masz problem z układem naczyniowym? Skorzystaj z pomocy angiologa!

Specjalizacje medyczne wiążą się z określonymi układami organizmu i pozwalają lekarzowi na zdobycie większej wiedzy i umiejętności oraz skuteczniejsze leczenie. Jedną z dziedzin zajmujących się układem naczyniowym jest angiologia. To obszar medycyny mniej znany przeciętnym pacjentom.

Czym zajmuje się angiolog?

W medycynie istnieje wiele specjalizacji, spośród których jedne są dobrze znane i rozumiane przez wszystkich pacjentów, a inne poznają jedynie ci, którzy cierpią na konkretne schorzenia i trafiają do specjalisty. Do tych drugich zalicza się właśnie angiologia. Gdyby zapytać przeciętnego człowieka, w czym specjalizuje się kardiolog, stomatolog lub gastrolog zapewne każdy bez wahania odpowiedziałby na to pytanie. Angiologia to specjalizacja rzadka i mniej popularna, a w Polsce tę specjalność ma zaledwie około 160 lekarzy. Wśród najczęstszych przypadłości, z którymi udajemy się do angiologia, znajdują się żylaki, stanowiące problem znacznej części populacji. Lista chorób naczyniowych jest jednak o wiele dłuższa i obejmuje również takie przypadłości, jak zespół Raynauda, akrocyjanoza, bolesny rumień kończyn, zwężenia i zatory, trudno gojące się rany, zaburzenia ukrwienia i wiele innych tego typu problemów. Angiolog może też łączyć swoją specjalizację z chirurgią naczyniową lub flebologią, ograniczającą się wyłącznie do chorób żył.

Diagnostyka angiologiczna

Podstawą leczenia schorzeń układu naczyniowego, czyli żył, tętnic i naczyń limfatycznych jest właściwie przeprowadzona diagnostyka. W praktyce składa się ona z trzech etapów, począwszy od wywiadu z pacjentem, przez badanie fizykalne po specjalistyczne USG dopplerowskie. Wywiad jest niezbędnym elementem każdej wizyty w gabinecie lekarskim, nie tylko u angiologa. Jego celem jest ustalenie warunków i okoliczności, jakie towarzyszą powstawaniu choroby, a także sugerowanie lekarzowi ewentualnych dysfunkcji, jakie z nich wynikają. Często opisywane przez pacjenta objawy mogą świadczyć o różnych schorzeniach, dlatego konieczne jest przeprowadzanie bardziej szczegółowych badań. Badanie fizykalne i oględziny zapewniają dodatkowe informacje, ale najbardziej szczegółowe i miarodajne jest USG metodą Dopplera. Metoda ta wykorzystuje odbicie fal ultradźwiękowych od cząsteczek krwi, a rejestracja tych odbić daje obraz przepływu krwi przez naczynie.

Leczenie chorób układu naczyniowego

Choroby układu naczyniowego wymagają różnych metod leczenia, począwszy od tradycyjnej farmakologii, przez czynniki wspomagające, jak na przykład pończochy uciskowe przy niewydolności żylnej, po ostateczne zabiegi operacyjne. Te ostatnie wykonywane są nowoczesnymi metodami laserowymi, pozwalającymi na zamykanie uszkodzonych naczyń powodujących wylewy podskórne czy prowadzących do powstawania żylaków. Lekarz angiolog i specjalista w dziedzinie chirurgii naczyniowej Markiel Zbigniew, dr nauk med., łącząc obie specjalizacje, może jednocześnie przeprowadzać rozpoznanie i udzielać konsultacji, jak i bezpośrednio przeprowadzać zabiegi chirurgiczne. Poza laserowym zamykaniem żył w łagodniejszych przypadkach stosowane jest również ostrzykiwanie, czyli skleroterapia. Inne metody leczenia stosuje się w przypadkach takich chorób, jak ostre niedokrwienie kończyn, zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna, stopa cukrzycowa. obrzęk limfatyczny.

Oceń artykuł (6)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz