Artykuł sponsorowany

Kiedy stosuje się terapię manualną?

Kiedy stosuje się terapię manualną?

Terapia manualna to część medycyny, której przedmiotem badań są schorzenia kręgosłupa. Współcześnie terapię manualną wykorzystuje się przy leczeniu zarówno dorosłych, jak i najmłodszych pacjentów. Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta? Jakie są wskazania, a jakie przeciwskazania do przeprowadzenia terapii manualnej? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Które dysfunkcje można leczyć, korzystając z terapii manualnej?

Skoro terapia manualna zajmuje się leczeniem układu ruchu, to wskazaniami do jej zastosowania jest zdiagnozowanie jednej z wielu chorób, np.: stopy płasko-koślawej, skoliozy i zaburzeń rozwoju spowodowanych zmianami w obrębie stawu krzyżowo-biodrowego.

Rodzice często zgłaszają się do ośrodków oferujących terapię manualną dzieci, u których stwierdzono wady postawy, a także przewlekłe bóle (głowy, karku). Nie ma przeciwskazań, aby terapię zastosować przy zaburzeniach snu czy schorzeniach kończyn górnych.

Gdzie zgłosić się z dzieckiem?

Ośrodków, w których jest przeprowadzana terapia manualna, jest wiele. Rodzice mogą korzystać z pomocy specjalistów świadczących usługi lokalnie, mogą także wybrać się na turnus rehabilitacyjny, podczas którego dziecko otrzyma niezbędną pomoc. Przykładowo terapię manualną swoim podopiecznym zapewnia Polski Związek Niewidomych Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjne dla Dzieci i Młodzieży w Rudołtowicach.

W Polsce działa również wiele prywatnych ośrodków, w których rodzice mogą zasięgnąć zarówno porady, jak i zdecydować się na leczenie dziecka. Oferta medyczna jest zatem bardzo szeroka.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Rodzice często pytają o przebieg pierwszej wizyty u danego specjalisty, gdyż chcą odpowiednio przygotować dziecko. Terapeuta zawsze powinien rozpocząć od przeprowadzenia wywiadu. Tylko w ten sposób może zgromadzić niezbędne informacje o  dotychczasowym sposobie leczenia czy czasie występowania dolegliwości. Przeprowadzenie badania palpacyjnego jest dopiero drugim krokiem. Po ustaleniu, co  powoduje przyczynę dysfunkcji, możliwe jest wdrożenie optymalnej terapii.

Terapia manualna może przynieść szereg korzyści, ale tylko wówczas, gdy zostanie zastosowana we właściwy sposób. Jeżeli terapeuta nie zada sobie trudu poznania małego pacjenta i ustalenia powodów dysfunkcji, to terapia nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Terapia manualna – przeciwskazania

Zastosowanie terapii manualnej nie zawsze jest możliwe. Złamanie kości, choroba nowotworowa czy przeprowadzona niedawno operacja kręgosłupa – to tylko kilka przesłanek, które eliminują możliwość wdrożenia terapii manualnej. W pozostałych sytuacjach to lekarz – na podstawie przeprowadzonych badań i wywiadu – powinien określić, czy wprowadzenie terapii manualnej jest wskazane.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz