Materiał Partnera

Zaburzenia funkcji ruchowych u dziecka – jak to leczyć?

Zaburzenia funkcji ruchowych u dziecka – jak to leczyć?

Wiele dzieci ma problemy z koordynacją ruchową i odpowiednią reakcją na bodźce. Takie objawy mogą świadczyć o zaburzeniach integracji sensorycznej. To spory problem, jednak można go leczyć. Duże znaczenie odgrywa tu wczesne wykrycie zaburzeń i zapisanie dziecka na terapię. Jedną z metod leczenia jest terapia NDT-Bobath. Do jakich dzieci jest skierowana?

Terapia NDT-Bobath

Najważniejsze w tego rodzaju terapii jest interdyscyplinarne podejście do rozwiązywania problemów dziecka z zaburzeniami funkcji ruchowych. Terapia powstaje nie tylko na bazie wiedzy o konkretnych uszkodzeniach ośrodkowego układu nerwowego, ale także z wzięciem pod uwagę temperamentu dziecka, jego zdolności i problemów. Jest to możliwe, dzięki przeprowadzeniu wnikliwej analizy stanu malucha. Taka terapia przygotowywana jest dla dzieci z uszkodzeniami układu nerwowego, zaburzeniami napięcia mięśniowego, z asymetrią ułożeniową, opóźnieniem rozwoju psychoruchowego lub problemami ortopedycznymi. Stosuje się ją też u dzieci z porażeniem splotu barkowego, kręczem szyi lub zaburzeniami karmienia, ssania i połykania. Taką terapię dla dzieci prowadzi Senso-help Małgorzata Pilarska.

Zasady terapii

Zanim zapiszemy dziecko na terapię metodą NDT-Bobath, warto poznać jej główne założenia. Przede wszystkim, jest to wpływanie na napięcie mięśni – obniżanie wzmożonego i podwyższanie obniżonego. Jest to możliwe już w pierwszych miesiącach życia dziecka, trzeba jednak zastosować odpowiednie, bezpieczne techniki. Ponadto terapeuci starają się wywoływać u dziecka ruchy w formie, która maksymalnie będzie przypominać ruchy prawidłowe. W tym celu wspomagają punkty kontroli ruchu, takie jak głowa, obręcz barkowa oraz obręcz miedniczna. Kolejna zasada to wykorzystywanie i utrwalanie umiejętności zdobytych na terapii podczas zwykłych, codziennych czynności. Zadaniem terapeuty jest ćwiczenie ciała dziecka, poprzez poruszanie odpowiednimi kończynami. To dostarcza dziecku prawidłowych doznań ruchowych i czuciowych. Chodzi o to, by stopniowo aktywizować ciało malucha. Ważne, by pomoc w wykonywaniu ruchu nie była za duża, to znaczy by maksymalnie angażować w jego wykonywanie dziecko. Ważne jest też, by na bieżąco korygować niewłaściwe przyzwyczajenia ruchowe. Taka metoda terapii jest bardzo skuteczna w leczeniu niemowląt i małych dzieci. Ćwiczenia można łatwo włączyć w normalny rytm dnia malucha. Odpowiednio wykonywane zabiegi terapeutyczne pozwolą maluchowi na prawidłowy rozwój.
Opracowanie:
Koszalin, Traugutta 33 lok. 7
tel. 505 927 080
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz