Artykuł sponsorowany

Co badamy rentgenem?

Co badamy rentgenem?

Czasami lekarz prowadzący lub dentysta zlecają prześwietlenie kości, zęba lub innej części ciała. Badanie takie pozwala lekarzowi wykryć i trafnie ocenić stan chorobowy. Prześwietlenie jest bezbolesne i trwa chwilę, jednak nie powinno się wykonywać go częściej niż raz na pół roku, gdyż promienie X nie są obojętne dla naszego organizmu.

Tajemnicze promieniowanie

Promienie X zostały odkryte w 1895 roku przez niemieckiego fizyka Wilhelma Conrada Roentgena. Wtedy to naukowiec prześwietlił rękę swojej żony Berty i wykonał pierwsze zdjęcie rentgenowskie dłoni ludzkiej. Kobieta, widząc kości swej ręki prawie zemdlała, nigdy wcześniej nie widziała czegoś podobnego.

Promieniowanie rentgena jest nieco podobne do fal radiowych i przenika przez znajdujące się na jego drodze przeszkody. Źródło promieni kierunkuje się na wybraną część ciała, wiązka promieni przenika przez skórę, narządy oraz kości. Poszczególne elementy organizmu w różnym stopniu pochłaniają promienie X. Najtwardsze i najbardziej gęste kości pochłaniają więcej promieniowania niż narządy takie jak np. wątroba i nerki. W rezultacie na zdjęciu rentgenowskim obserwujemy obszary gęste – mają jasny kolor, tkanki miękkie – są szare, natomiast powietrze jest czarne. Czasami podaje się pacjentowi tzw. kontrast, np. doustnie lub dożylnie, by inne narządy były lepiej widoczne na zdjęciu.

Dzięki promieniom rentgena możemy badać układ kostny, czaszkę oraz klatkę piersiową. Lekarz widząc zdjęcie szybko stwierdzi, czy jest złamanie,  RTG klatki piersiowej pomoże mu ocenić stan płuc oraz układ sercowo-naczyniowy. Dla dentysty wielką pomocą są zdjęcia rentgenowskie pojedynczych zębów i całej szczęki (panoramiczne). Dentysta widzi układ korzeni i miejsce występowania stanu zapalnego.

Po podaniu kontrastu wykonuje się badanie rentgenowskie układu moczowego – urografię, badanie jelita grubego i cienkiego. Można także diagnozować stan górnego przełyku, żołądka i dwunastnicy oraz badać naczynia (arteriografia).

Nie tylko medycyna

Promieniowanie rentgenowskie służy nie tylko lekarzom, jest dzisiaj szeroko wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu. Nie ma praktycznie dziedziny, która nie wspomaga się promieniami X, będzie to m.in. rolnictwo i nauka, archeologia oraz sztuka, rolnictwo, produkcja żywności i ochrona środowiska. Dzięki promieniowaniu rentgenowskiemu naukowcy zaglądają w wewnętrzne struktury najdrobniejszych elementów. W przemyśle promienie X służą kontroli wyprodukowanych elementów, dzięki temu minimalizuje się powstawanie błędów. Nowoczesna technologia wciąż zmierza ku miniaturyzacji, przy jednoczesnej wciąż większej zwartości układów elektronicznych. Szybko i dynamicznie rozwija się więc tzw. mikroskopia rentgenowska.

NZOZ Diagmed Sp. z o.o. to miejsce, gdzie wykonasz zdjęcia zębów, czaszki, jamy brzusznej, miednicy, klatki piersiowej, kręgosłupa oraz kończyn. Możesz liczyć na profesjonalną i uprzejmą obsługę. Zapraszamy! 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz