Artykuł sponsorowany

Kiedy należy wykonać pantomogram zębów?

Kiedy należy wykonać pantomogram zębów?

W trakcie leczenie stomatologicznego wielu pacjentów otrzymuje od swojego dentysty polecenie wykonania pantomogramu zębów. Tą nieco tajemniczą nazwą określa się panoramiczne zdjęcie RTG zębów, kości szczęki, żuchwy, okolicznych stawów oraz zatok szczękowych. Pantomogram zębów jest niezbędny chociażby do założenia aparatu ortodontycznego. Jak dokładnie wygląda badanie oraz jakie są wskazania, co do jego przeprowadzenia?

Na czym polega badanie pantomograficzne?

Badanie pantomograficzne polega na prześwietleniu okolic szczęki za pomocą aparatu rentgenowskiego zwanego pantomografem. Na zdjęciu pantomograficznym bardzo dobrze widoczne są wszystkie zęby i inne struktury szczeki, takie jak kości i stawy żuchwowo-skroniowe . Badanie pomaga skontrolować stan twarzoczaszki i wykryć zmiany chorobowe w jej obrębie.

Badanie pantomograficzne przebiega podobnie jak każde inne zdjęcie RTG. Pacjenta prosi się o to, by stanął naprzeciwko aparatu i nie wykonywał żadnych ruchów przez czas, w którym robione będzie zdjęcie. Jak informuje specjalista z Gabinetu RTG w Poznaniu – głowa pacjenta zostaje umieszczona pod aparatem, zębami musi on przytrzymywać specjalny uchwyt, który pozwala na precyzyjne ustawienie pantomogramu. Uchwyt zabezpiecza się jednorazową wkładką, dla zachowania maksymalnej higieny. Przed przystąpieniem do badania należy zdjąć wszystkie metalowe przedmioty, biżuterię oraz wyjąć ruchomą protezę zębową.

Wskazania do badania pantomograficznego

Wskazań do wykonania badania pantomograficznego jest naprawdę wiele. Do najczęstszych specjaliści zaliczają:

  • urazy szczęki,
  • zaawansowaną chorobę próchnicową,
  • choroby przyzębia,
  • konieczność usunięcia zęba, w szczególności zębów mądrości,
  • zakładanie implantów zębowych,
  • planowane leczenie ortodontyczne.

Zdjęcie pantomograficzne wymagane jest również w sytuacjach, gdy pacjent ma zostać poddany operacji w obrębie jamy ustnej lub w przypadku operacji zaćmy.

Przeciwwskazania do badania pantomograficznego

Trzeba zaznaczyć, że badanie nie może być przeprowadzone u wszystkich pacjentów bez wyjątku. Głównym przeciwskazaniem jest w tym wypadku ciąża. Zdjęć RTG nie wykonuje się również u kobiet, które podejrzewają, że mogą być w ciąży. Promieniowanie rentgenowskie negatywnie wpływa na rozwój płodu, a nawet może przyczynić się do jego poważnego uszkodzenia. Nie jest ono bez znaczenia także dla zdrowia pacjenta, choć do wykonania zdjęcia stosuje się bardzo bezpieczne dawki promieniowania. Trzeba jednak podkreślić, że jednorazowa dawka promieniowania przy panoramicznym zdjęciu zębów jest dużo mniejsza niż przy obrazowaniu każdego zęba z osobna.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz