Artykuł sponsorowany

Badania pracownicze – jakie badania muszą przejść pracownicy?

Badania pracownicze – jakie badania muszą przejść pracownicy?

Osoba zatrudniona na cały etat spędza w zakładzie pracy przeciętnie 160 godzin miesięcznie. Aby upewnić się, że wykonywana praca nie zagraża zdrowiu czy nawet życiu, pracownik musi spotkać się z lekarzem medycyny pracy. Jakie badania pracownicze wykonuje lekarz? Czy medycyna pracy przewiduje tylko badania wstępne, czy może również dodatkowe? Kto pokrywa koszty ich wykonania?

Jakie badania pracownicze przewiduje prawo pracy?

Informacje o rodzajach i częstotliwości badań pracowniczych znajdują się w kodeksie pracy. Ustawodawca wyróżnia trzy rodzaje badań profilaktycznych przewidzianych dla pracowników: wstępne, okresowe i kontrolne. Badania te mogą zostać przeprowadzone wyłącznie przez lekarzy specjalizujących się w medycynie pracy. Pracodawcy z Łodzi i okolic mogą skorzystać w tym zakresie z oferty np. Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Jarmed s.c.

Wstępne badania lekarskie dotyczą osób, które zostały przyjęte do pracy. Pracodawca może dopuścić pracownika do stanowiska pracy dopiero wówczas, gdy otrzyma od niego stosowane zaświadczenie wydane przez lekarza medycyny pracy. Obowiązek wykonania wstępnych badań lekarskich dotyczy również pracowników przenoszonych na stanowisko pracy, na którym występują czynniki szkodliwe dla zdrowia.

Badania wstępne to nie jedyny badania pracownicze, które zostały wyszczególnione w  kodeksie pracy. Każdy pracownik, którego niezdolność do pracy została spowodowana chorobą trwającą dłużej niż 30 dni, musi przejść badania okresowe. W ich trakcie lekarz określa, czy pracownik jest zdolny wykonywać pracę na dotychczasowym stanowisku.

Badania pracownicze obejmują także badania kontrolne. Przeprowadza się je w czasie trwania stosunku pracy, a w niektórych sytuacjach również po jego zakończeniu. Przykładowo pracownicy, którzy mieli bezpośredni kontakt z substancjami rakotwórczymi, po rozwiązaniu umowy, mogą złożyć do byłego pracodawcy wniosek o przeprowadzenia badań okresowych. Wówczas badania zostaną wykonane na koszt byłego pracodawcy.

Kto pokrywa koszty badań pracowników?

Zarówno wstępne, okresowe, jak i kontrolne badania lekarskie są przeprowadzane na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Koszty przeprowadzenia poszczególnych badań ponosi zatem pracodawca.

Konieczność uregulowania rachunku wystawionego przez przychodnię to jednak nie wszystko. Pracodawca powinien tak zorganizować pracę, aby okresowe i kontrolne badania lekarskie były przeprowadzane w godzinach pracy osób zatrudnionych. Wówczas za czas przeznaczony na wykonania badań pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz