Artykuł sponsorowany

Badania cytologiczne — sprawdź swoją grupę

Badania cytologiczne — sprawdź swoją grupę
Statystyki zachorowalności na raka szyjki macicy w Polsce są jednymi z najwyższych w Europie. Co roku taka diagnoza stawiana jest 3200 kobietom, z czego umiera prawie 1800. Dlatego właśnie każda kobieta powinna okresowo poddawać się badaniom profilaktycznym, które pozwalają w porę zdiagnozować problem, co umożliwia podjęcie skutecznego leczenia.

Wynik badania cytologicznego pozwala na wychwycenie ewentualnych zmian, które zgodnie z klasyfikacją Papanicolaou zostały zebrane w pięć podstawowych grup. Dla kobiet, szczególnie tych, które wykonują badanie po raz pierwszy, wynik może być niezrozumiały. Dlatego warto zapoznać się ze szczegółami na temat tego, co określone grupy oznaczają. Od tego zależeć może niekiedy konieczność podjęcia leczenia, a w konsekwencji życie.

Grupy badań cytologicznych

Badanie cytologiczne przebiega w dwóch etapach. W pierwszym z szyjki macicy usuwany jest śluz, a następnie pobierany jest materiał badawczy poprzez złuszczenie komórek za pomocą metalowej lub drewnianej szpatułki. Następnie pobrane komórki wybarwiane są metodą Papanicolaou. W zależności od uzyskanego na podstawie obrazu mikroskopowego wyniku klasyfikowane są do jednej z pięciu grup:
  • I grupa (Io) — brak zmian, prawidłowy obraz;
  • II grupa (IIo) — brak komórek rakowych, występowanie zmian łagodnych;
  • III grupa (IIIo) — występowanie komórek z cechami dysplazji, potencjalne zagrożenie
  • wystąpienia komórek nowotworowych;
  • IV grupa (IVo) — występowanie komórek raka przedinwazyjnego;
  • V grupa (Vo) — występowanie komórek raka złośliwego.

Kiedy należy poddać się badaniu?

Kobiety, które rozpoczęły współżycie płciowe, badaniu cytologicznemu powinny poddawać się regularnie, dostosowując jego częstotliwość do poniższych wskazań:
  • Co dwa lata w przypadku, gdy kobieta ma stałego partnera seksualnego lub gdy poprzednie badanie zakwalifikowało ją do I lub II grupy.
  • Raz do roku w przypadku, gdy kobieta ma wielu partnerów seksualnych lub gdy poprzednie badanie zakwalifikowało ją do III grupy. Z taką częstotliwością powinny poddawać się badaniu również te kobiety, u których stwierdzono krwawienia pojawiające się przy kontaktach płciowych lub częste, nawracające stany zapalne pochwy.
Badania cytologiczne wykonywane są również jako badania kontrolne przy operacyjnej nadżerce macicy, a także u kobiet w ciąży (w pierwszym oraz trzecim trymestrze ciąży).

Co warto wiedzieć na temat badania?

Samo badanie jest nieskomplikowane, trwa kilkadziesiąt minut i tylko w sporadycznych przypadkach może powodować niewielkie dolegliwości bólowe. Pacjentka poddawana badaniu powinna przed jego wykonaniem podać datę ostatniej miesiączki oraz długość trwania cyklu miesiączkowego. W przypadku gdy cykle są nieregularne, wskazane jest określenie czasu trwania najkrótszego i najdłuższego. Istotną informacją dla lekarza przeprowadzającego badanie są przyjmowane leki hormonalne, a także dolegliwości pacjentki, takie jak ból narządów rodnych, plamienia, krwawienia, upławy lub świąd. W przypadku wystąpienia tych ostatnich, niezależnie od planowanego badania cytologicznego, zalecana jest wizyta kontrolna u lekarza ginekologa.

W przypadku zakwalifikowania się do grupy podwyższonego ryzyka, należy przede wszystkim pamiętać, że nie oznacza to wyroku. Obecnie stosowane metody leczenia, nawet w przypadku zaawansowanej choroby, dają szansę na wyleczenie i normalne życie (źródło: zdrowie.med.pl ).
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz