Artykuł sponsorowany

Znienawidzone „ósemki” – problemy z zębami mądrości

Znienawidzone „ósemki” – problemy z zębami mądrości

Zęby mądrości są wyjątkowo narażone na próchnicę, proces ich wyrastania jest niejednokrotnie bardzo bolesny, a ich brak nie powoduje trudności z prawidłowym żuciem. Nie dziwi więc fakt, że ich posiadanie jest w dzisiejszych czasach najczęściej traktowane ze swego rodzaju współczuciem. Na szczęście liczba osób, którym ósemki wyrastają, jest coraz mniejsza. Mimo tego interwencje dentystyczne z ich powodu to chleb powszedni każdego stomatologa.

Dlaczego zęby mądrości mają tendencje do psucia się?

Zakładając nawet, że zębom mądrości uda się poprawnie i bezboleśnie wyrosnąć (co zdarza się rzadko), nie jest to żaden powód do ulgi. Jako że znajdują się w niefortunnym miejscu, na końcu jamy ustnej, gdzie gromadzą się resztki pokarmu, rozwijają się na nich bakterie próchnicowe. Trudno jest dotrzeć do ósemek nawet najlepszą szczoteczką do zębów i stąd z czasem konieczna staje się wizyta u stomatologa. Specjaliści z gabinetu stomatologiczny Ewy Tondel-Litewki radzą sobie z zepsutymi zębami bez problemów, nawet, jeżeli na leczenie jest już za późno i ząb mądrości trzeba po prostu wyrwać. Zabieg chirurgiczny trwa minimum trzydzieści minut i jest dość skomplikowany. Wszystko to spowodowane jest specyficzną budową ósemek, które nie dość, że położone są w trudnodostępnym miejscu, to jeszcze mają najczęściej nietypowy kształt albo niestandardową liczbę korzeni.

Wskazania do usunięcia zęba mądrości

Nie tylko próchnica może sprawić, że ząb mądrości będzie nadawał się wyłącznie do ekstrakcji. Najczęściej w takim wypadku stosuje się leczenie kanałowe. Niestety, nie zawsze jest ono stuprocentowo skuteczne – ponownie przez samą specyfikę ósemek. Lekarze stomatolodzy informują wówczas, że konieczne będzie wyrwanie zęba mądrości. Zabiegu tego rodzaju dokonuje się również, gdy ich pojawienie się mogłoby spowodować wady zgryzu. Wyrastające zęby szukają dla siebie miejsca w łuku zębowym, przez co stłaczają pozostałe zęby i mogą spowodować różne powikłania. Innymi wskazaniami do ekstrakcji ósemki jest powstawanie stanów zapalnych dziąsła. Należy jej dokonać również wtedy, gdy zęby mądrości rosną krzywo, sprawiając ból lub tworząc ryzyko pojawienia się problemów w przyszłości. Zęby mądrości można usunąć już czternastolatkowi, a zabieg ekstrakcji jest wtedy nawet łatwiejszy. Dlatego warto skierować swoje dziecko na prześwietlenie łuku zębowego pod tym kątem. Zawiązki zębów mądrości są widoczne już wcześniej i w większości krajów Unii Europejskiej usuwa się te, które nie wyrosły prawidłowo do osiemnastego roku życia. Pozwala to na uniknięcie przykrych komplikacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz