Sprzęt rehabilitacyjny i sport w życiu osób niepełnosprawnych

Sprzęt rehabilitacyjny i sport w życiu osób niepełnosprawnych

Niepełnosprawność nie jest kwestią wyboru, lecz koniecznością, z którą trzeba się zmierzyć po chorobie, wypadku czy z powodu dysfunkcji genetycznej ograniczającej możliwości organizmu. Wymaga ona ogromnej siły woli oraz systematycznej pracy, ale nie oznacza konieczności wyłączenia się z życia czy nawet uprawiania sportu.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Rodzaj niepełnosprawności a życie w społeczeństwie

Niepełnosprawność dotyka osoby w różnym wieku i miewa różny charakter, w dużym stopniu wpływając zarówno na wolę życia pacjenta, jak i na jego możliwości uczestniczenia w normalnym życiu. Jeśli na dysfunkcję cierpi dziecko, od najmłodszych lat jest ono przystosowywane do radzenia sobie z podstawowymi czynnościami, począwszy od higieny osobistej i posiłków po możliwość zrobienia zakupów czy wyjścia do kina. Zazwyczaj w osiągnięciu celu pomaga sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci i pomoc lekarzy. Osoby niepełnosprawne na skutek różnych wypadków lub chorób mają o wiele większe problemy z przystosowaniem się do nowej sytuacji, dlatego wymagają dużego wsparcia ze strony bliskich. Tu również nieoceniony bywa sprzęt rehabilitacyjny, który odgrywa ważną rolę w usprawnianiu poszczególnych funkcji, ale też często pomaga pokonywać bariery, z jakimi spotykają się osoby niepełnosprawne. Duże znaczenie ma tu też stopień niepełnosprawności, to on bowiem wpływa na wielkość ograniczeń i wysiłek, jaki trzeba włożyć w ich pokonanie.

Rehabilitacja a przywracanie do aktywnego życia

Największym problemem osób niepełnosprawnych w pierwszym okresie po wypadku jest walka ze zniechęceniem i znalezienie w sobie wystarczającej siły oraz motywacji do aktywnego życia. Dowodem na to, że niepełnosprawny jednak nie musi być skazany na życie w czterech ścianach, jest udział w takich zawodach jak paraolimpiada. To przykład, jak wiele można osiągnąć nawet przy dużych ograniczeniach, a nawet osiągnąć więcej niż niejedna osoba w pełni sprawna. Polscy zawodnicy w paraolimpiadzie w Rio de Janeiro wywalczyli ponad trzy razy więcej medali niż sprawni olimpijczycy miesiąc wcześniej! Z kolei z igrzysk paraolimpijskich w Londynie sportowcy przywieźli aż 36 medali, co dało 9 miejsce w ogólnej kwalifikacji medalowej.

Dochodzenie do sukcesów wymaga przede wszystkim intensywnej pracy i silnej woli, w czym pomagają rehabilitanci wykorzystujący urządzenia rehabilitacyjne. Systematyczne ćwiczenie pozwala na zwiększenie siły mięśni, przywrócenie prawidłowych ruchów stawów, a często też umożliwia zastąpienie niesprawnej części ciała inną, jak to ma miejsce w przypadku osób pozbawionych rąk, posługujących się stopami. Ćwiczenia z wykorzystaniem sprzętu rehabilitacyjnego to pierwszy krok do rozpoczęcia walki o normalne życie, realizowanie hobby, spędzanie czasu z przyjaciółmi czy udział w zawodach sportowych bez względu na ograniczenia. Osoby, które chcą też ćwiczyć w domu, a nie mogą sobie pozwolić na kosztowne wyposażenie, mają do dyspozycji sprzęt rehabilitacyjny używany, który mogą kupić lub wypożyczyć na okres przywracania sprawności.

Sprzęt rehabilitacyjny i nie tylko – wsparcie niepełnosprawnych

Rehabilitacja nie w każdym przypadku zapewni całkowity powrót do zdrowia, niektóre stopnie niepełnosprawności całkowicie to wykluczają. Systematyczne ćwiczenia pozwalają jednak wzmacniać niektóre partie ciała, dzięki czemu bilansują one straty związane na przykład z utratą kończyny czy częściowym niedowładem. Poza wysiłkiem, jaki osoby niepełnosprawne muszą wkładać w ćwiczenia, trzeba zwrócić uwagę także na to, że w codziennym życiu czeka na nie wiele przeszkód, które muszą pokonać, np. muszą uporać się z brakiem windy czy drzwi otwieranych automatycznie.

Jak pokazują badania GUS, pojawia się coraz więcej udogodnień dla niepełnosprawnych, co wpływa na lepszą jakość życia. W 2009 roku liczba wind przystosowanych dla osób niepełnosprawnych w obiektach turystycznych i kulturalnych wynosiła 925, tymczasem w ciągu czterech latach takich wind było już 1380. To wciąż za mało, ale jak widać, sytuacja pozytywnie się zmienia. Udogodnienia, silna wola w połączeniu z ćwiczeniami z pomocą przyrządów rehabilitacyjnych nie tylko pomagają w prowadzeniu normalnego życia, ale też pozwalają na realizowanie swoich pasji i osiąganie sukcesów tak jak niepełnosprawni na igrzyskach paraolimpijskich.

Źródło: Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, GUS

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Jacek K.
Jacek K.
18.07.2018
Witam Pomoc w aktywracyizacji niepełnosprawnych jest fikcją Jestem taka osobą , bezskutecznie poszukuję pomocy ( pracy , dofinansowania ) . Nikt nie jest zainteresowany zatrudnieniem takiej osoby , za duzo problemów zapewnieniem miejsca pracy

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży