Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o fizjoterapii onkologicznej?

Co warto wiedzieć o fizjoterapii onkologicznej?

Podczas całego procesu choroby nowotworowej pacjent zmaga się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, a także gwałtowną utratą lub obniżenie sprawności ruchowej, co wpływa na obniżenie jakości życia. Dlatego wszyscy chorzy powinni korzystać z fizjoterapii onkologicznej, która pomoże podnieść jakość życia w procesie wychodzenia z choroby nowotworowej. Na czym dokładnie polega fizjoterapia onkologiczna? Sprawdziliśmy.

Jak wygląda proces rehabilitacji w chorobie nowotworowej?

Proces rehabilitacji jest bardzo złożony, składa się na niego kilka czynników. Dobry fizjoterapeuta powinien przede wszystkim dbać o dobrostan psychofizyczny chorego. W chorobach nowotworowych często występują różnego rodzaju dysfunkcje narządów ruchu, oszpecenia, czy różne zaburzenia. Taka osoba wymaga przede wszystkim pomocy w powrocie do normalnego życia. Nigdy nie jest to proste, dlatego pomoc fizjoterapeuty jest nieoceniona.

Cały zespół rehabilitacyjny powinien się skupić na przywróceniu wiary pacjentowi. Należy uświadomić pacjentowi możliwe rozwiązania, pokazać, że dzięki rehabilitacji onkologicznej może poczuć się lepiej, wyglądać i funkcjonować tak, jak dawniej. Prowadzi on do poprawy sprawności psychofizycznej i wiary w to, że z chorobą można wygrać. Pacjent, który widzi, że zaczyna ruszać sparaliżowaną ręką, uczy się oddychać samodzielnie, może się poruszać przy pomocy chodzika, chodzić o kulach pomimo amputacji kończyny dolnej, czy zmniejszyć obrzęk limfatyczny itp. uświadamia sobie, że rehabilitacja przynosi efekt i że warto powalczyć o jeszcze więcej.

Najczęstsze problemy osób chorujących na nowotwory

Osoby chorujące na nowotwory bardzo często mają problem ze swoją fizycznością. Czują się chorzy, osłabieni, inni. Brak piersi, amputacja kończy, czy blizny - to wszystko sprawia, że czują się wykluczeni społecznie. - twierdzi ekspertka Karolina Góral z firmy NORTH STAR - Mobilne Usługi Fizjoterapeutyczne.

W jakich przypadkach konieczna jest fizjoterapia onkologiczna?

Fizjoterapia onkologiczna jest potrzebna w każdym przypadku. Rzadko się zdarza, aby niosła za sobą jakieś negatywne skutki. Często się zdarza, że pacjenci się skarżą na bóle karku, drętwienie rąk, czy doskwierający kręgosłup. Każdy z nim może mieć różne przyczyny, np. złe ułożenie ciała na łóżku szpitalnym. Czasem nie potrzeba długiej fizjoterapii onkologicznej, wystarczy kilka wskazówek, krótki trening mięśni, który będzie potem powtarzany systematycznie i zazwyczaj problem znika.

Podsumowując, jak widzimy, warto korzystać z usług fizjoterapeuty, ponieważ przynosi to niezwykłe efekty. Niezależnie od rodzaju nowotworu warto podjąć się fizjoterapii, aby proces wychodzenia z choroby był prostszy i szybszy.

Opracowanie:
Gdańsk, Derdowskiego
tel. 664 357 492
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz