Artykuł sponsorowany

Rodzaje narzędzi chirurgicznych

Rodzaje narzędzi chirurgicznych

Najważniejszym narzędziem chirurga są jego dłonie. Od ich pewności i precyzji nierzadko zależy życie pacjenta. Jednak dłonie, mimo że potrafią wiele, nie zdziałają wszystkiego same. Tam, gdzie ręce nie wystarczają, pojawiają się narzędzia chirurgiczne – przedłużenie i wzbogacenie dłoni chirurga. Jakie rodzaje narzędzi chirurgicznych wyróżniamy i do czego one służą?

Narzędzia chirurgiczne – cechy użytkowe

Narzędzia chirurgiczne mają bezpośredni kontakt z ciałem pacjenta – jego krwią, tkankami, wnętrznościami. Z tego względu wymaga się od nich znacznie więcej niż w przypadku zwykłych narzędzi. Jakość ich wykonania musi gwarantować bezpieczeństwo oraz skuteczne i zawsze przewidywalne działanie. Często są one wykonane z tzw. stali chirurgicznej. Jest to rodzaj stali, który wyróżnia się odpornością na korozję. Nie wydziela żadnych związków do organizmu, a więc nie wywołuje reakcji alergicznej nawet mimo obecności niklu.

Niektóre narzędzia – jak na przykład skalpele – są jednorazowe, pakowane hermetycznie, każda sztuka osobno. Dzięki temu ma się gwarancję sterylności. W przypadku narzędzi wielorazowego użytku konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.

Narzędzia chirurgiczne muszą być maksymalnie proste i wygodne, aby pewnie leżały w dłoni. Dlatego dużą wagę podczas ich projektowania i wykonywania przykłada się do powierzchni, która znajduje się w dłoni lekarza pracującego danym narzędziem.

Typy narzędzi chirurgicznych

Narzędzia chirurgiczne są tworzone precyzyjnie z myślą o rozmaitych potrzebach pacjentów i lekarzy. Mamy zatem wiele typów nożyc przeznaczonych do cięcia różnych materiałów i części ciała. Różnią się one konstrukcyjnie, tak aby jak najsprawniej wykonywać jedno zadanie, np. cięcie gipsu. Innym typem narzędzi chirurgicznych są kleszczyki.  Tutaj także występuje mnogość kształtów i zastosowań. Służą one do pewnego chwytania bardzo różnych rzeczy podczas rozmaitych zabiegów. Inny kształt mają kleszczyki proste chirurgiczne, a inny – kleszczyki do polipów. Podobną funkcję pełnią igłotrzymacze i kulociągi, jednak ich kształt jest już inny – znów ściśle dostosowany do danej czynności. To tylko kilka przykładowych typów narzędzi chirurgicznych. Szeroki ich wybór jest dostępny na www.medisquad.pl.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz