Artykuł sponsorowany

Poznaj objawy, które mogą świadczyć o wadach serca u dzieci

Poznaj objawy, które mogą świadczyć o wadach serca u dzieci

Nasze serce to niezwykły narząd – gdy jest zdrowy, może pracować niezawodnie przez kilkadziesiąt lat. Istotne jednak, aby odpowiednio dbać o serce od najmłodszych lat i jak najszybciej odkryć wszelkie nieprawidłowości w jego działaniu. Na szczęście współczesna kardiologia potrafi uporać się z różnymi chorobami serca. Jakie sygnały powinny Cię zaniepokoić i kiedy koniecznie należy udać się z dzieckiem do specjalisty?

Gdy na świat przychodzi dziecko, wszyscy rodzicie mają nadzieję, że będzie zdrowe. Niestety, wiele maluchów rodzi się z wrodzonymi wadami serca. Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić i skłonić do jak najszybszej konsultacji z kardiologiem dziecięcym?

Wrodzone wady serca u niemowląt

Wady wrodzone rozwijają się, gdy kształtuje się serce, czyli między 3 a 8 miesiącem życia płodu. Niestety, u noworodków wykrycie wady serca nie jest proste, ponieważ zwykle nie daje żadnych objawów. Jeżeli jednak występują, powinny nas zaniepokoić wszelkie szmery w sercu, świst w momencie oddechu, zaburzenia połykania (pojawiają się zwykle, gdy wprowadzamy do diety malucha pokarmy stałe), sinica ośrodkowa czy deformacja klatki piersiowej (tzw. garb sercowy). Gdy dostrzeżesz którykolwiek z powyższym objawów u swojego malucha, niezwłocznie umów się na wizytę lekarską.

Wady u starszych dzieci

Gdy serce pompuje niewystarczającą ilość krwi, może dojść do jego niewydolności. Rodziców powinny zaniepokoić wszelkie szmery skurczowe u dzieci, które wskazują na zwężenie ujść tętniczych, zespół wypadania płatka zastawki mitralnej, kardiomiopatię przerostową lub ubytek międzyprzedsionkowy. Sygnałem ostrzegawczym są także omdlenia, które mogą być objawem dużych zaburzeń rytmu serca. Kolejnym niepokojącym symptomem świadczącym
o tym, że nasz maluch może mieć problemy z sercem, jest sinica, która wywołana jest niedostatecznym nasyceniem krwi w tlen. W jej wyniku na płatkach uszu, wargach lub końcach palców powstają charakterystyczne zasinienia. Naszą uwagę powinny zwrócić także takie sygnały jak występowanie u dziecka duszności, mniejsza sprawność fizyczna i szybkie męczenie się, bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, powolne przybieranie na wadze oraz powiększenie wątroby. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy u swojej pociechy niezwłocznie umów wizytę u sprawdzonego kardiologa dziecięcego jak lek. med. spec. pediatrii Weronika Beszter, która przyjmuje w Żywcu w województwie śląskim.

Uważnie obserwuj swoje dziecko i jeżeli dostrzeżesz objawy, które Cię zaniepokoją, udaj się do lekarza. Doświadczony i zaufany kardiolog dziecięcy wykona szereg badań, które pozwolą szybko poznać przyczynę problemów i wprowadzić skuteczne leczenie. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz