Artykuł sponsorowany

Profilaktyka chorób kardiologicznych

Profilaktyka chorób kardiologicznych

Profilaktyka chorób kardiologicznych jest w Polsce oferowana zarówno z poziomu publicznej opieki zdrowotnej, jak i tej prywatnej, w specjalistycznych gabinetach lekarzy kardiologów. Warto przy tym wiedzieć, że w związku ze starzejącym się społeczeństwem, a także z faktem występowania chorób m.in. układu krążenia wśród coraz to młodszych grupach wiekowych, działania profilaktyczne są bardzo ważne i rekomendowane przez środowiska medyczne. Dowiedz się zatem, czy również i Ty, powinieneś odwiedzić kardiologa!

Kto powinien przystępować do profilaktyki chorób kardiologicznych?

O narząd jakim jest serce, a także o cały połączony z nim układ krwionośny powinniśmy dbać my wszyscy, niezależnie od stanu zdrowia i wieku. Ważne są zatem aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie, zwłaszcza że nawet zawały, czy udary mózgu i choroby wieńcowe, pojawiają się wśród coraz to młodszych osób.

Jeśli mówimy jednak o profilaktyce chorób kardiologicznych, mamy na myśli grupy ryzyka, lub też podwyższonego ryzyka występowania w przyszłości danych przypadłości. Szczególną uwagę powinni zwrócić zatem palacze, osoby nadużywające alkoholu, pracownicy fizyczni, osoby z nadciśnieniem tętniczym krwi i zaburzeniami gospodarki lipidowej, osoby o niskiej aktywności ruchowej i z nadwagą, a nawet wszyscy ci, którzy wystawieni są na nadmierny stres. O profilaktyce kardiologicznej, muszą również pamiętać cukrzycy, pacjenci z podwyższonym stężeniem cholesterolu, a także wszystkie osoby, w których rodzinach dochodziło do zawałów i innych poważnych chorób serca.

Dlaczego profilaktyka kardiologiczna jest ważna?

Profilaktyka kardiologiczna ważna jest ponieważ pozwala szybko wykryć dane schorzenia na etapie rozwoju pozwalającym na pełne wyleczenie, bądź też pozwala na zapobiegnięcie wykształcenia się danej choroby. Warto zatem, aby gabinety kardiologów odwiedzały w celach prewencyjnych, nawet osoby po 35 roku życia. O profilaktyce powinny jednak przede wszystkim myśleć pacjenci geriatryczni. To właśnie w ich grupie wiekowej, zagrożenie takimi chorobami, jak ablacja serca, arytmia, choroba niedokrwienna serca, choroba wieńcowa, choroby tętnic szyjnych, choroby żył obwodowych, miażdżyca, czy nadciśnienie płucne, wzrasta nawet kilkukrotnie! Wdrożone odpowiednie działania zmiany trybu życia, diety, czy też przepisane środki farmakologiczne, również w postaci suplementacji, mogą zdziałać prawdziwe cuda.

Cykliczne wizyty w gabinecie kardiologicznym

W przypadku niestwierdzenia przez lekarza wysokiego ryzyka wystąpienia chorób układu krwionośnego, czy też chorób kardiologicznych, ponowną diagnostykę powinno się wykonać po około 12 lub 24 miesiącach. Jeśli jednak zostałeś zakwalifikowany do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, wizyty często powinni profilaktycznie odbywać się, co pół roku, a nawet częściej. Wykonane zostaną podczas nich między innymi próby wysiłkowe, czy też zlecone zostaną badania laboratoryjne krwi. Pamiętaj przy tym o tym, że nawet wykryte schorzenie kardiologiczne, może być skutecznie leczone, zapewniając komfortowe i spokojne życie. Dowodem na to są cieszący się zdrowiem pacjenci dr nauk med. spec. kardiologa Małgorzaty Muzolf, która prowadzi swój gabinet w Olsztynie.

Cenna wskazówka! Nie wiesz, jak zachęcić swoją babcię, małżonka, czy rodzica do podejmowania konsultacji kardiologicznych? Jest dzisiaj na to skuteczny sposób! Umów wizytę u specjalisty, wręczając swojemu bliskiemu voucher. Taka forma prezentu to z psychologicznego punktu widzenia, dobra technika na aktywizowanie ludzi do stałego monitorowania swojego stanu zdrowia… 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz