Artykuł sponsorowany

Najczęstsze problemy gastrologiczne – jakie są ich objawy?

Najczęstsze problemy gastrologiczne – jakie są ich objawy?

Problemy z układem pokarmowym to bardzo częste schorzenia, które dotykają pacjentów w różnym wieku. Bywają uciążliwe i skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, znacząco wpływając na samopoczucie i człowieka. Warto więc tego typu dolegliwości leczyć u specjalisty, który z pewnością znajdzie właściwe rozwiązanie problemów gastrologicznych. Jakie są ich objawy?

Kłopoty z brzuchem

Ból brzucha niekoniecznie oznacza poważne problemy gastrologiczne, jednak wszelkie objawy należy bacznie obserwować. Jeżeli nie ustępują i pojawiają się regularnie, niezbędna będzie wizyta u specjalisty. Dolegliwości układu pokarmowego charakteryzuje przede wszystkim przewlekły dyskomfort w okolicach jamy brzusznej. Najpierw jednak lekarz powinien zlecić wykonanie precyzyjnych badań laboratoryjnych, których wyniki będą stanowiły podstawę do zastosowania odpowiedniego leczenia. Właściwe działanie w przypadku chorób układu pokarmowego zaproponuje specjalistyczna poradnia, taka jak NZOZ Endogast prowadzona przez Ewę Wrzesińską-Ambroż. Niekiedy jednak objawy są znacznie poważniejsze. Zaliczają się do nich wszelkie nieprawidłowości związane z kałem – pojawiająca się w nim krew może świadczyć o krwawieniu w przewodzie pokarmowym. Jeżeli stolec jest dodatkowo smolisty, może to oznaczać kłopoty z wrzodami żołądka lub dwunastnicą. Czasem dochodzi też do pojawienia się licznych owrzodzeń w rejonie w błonie śluzowej jelita grubego. W tym wypadku w stolcu oprócz krwi występuje też domieszka śluzu i ropy. Tak poważne objawy należy niezwłocznie skonsultować ze specjalistyczną poradnią gastrologiczną.

Odpowiednie żywienie

Uwagę powinny też przykuć zaburzenia trawienia. Objawiają się one m.in. wzdęciami, gazami, zaparciami lub nieprzyjemną zgagą. Problemy tego typu najczęściej dotyczą niewłaściwej pracy jelit. Nie należy ich bagatelizować, a leczenie za pomocą dostępnych w aptece środków bez recepty może jedynie skomplikować przebieg schorzenia, dlatego tak istotna jest konsultacja z gastrologiem. Oprócz odpowiednich leków nierzadko koniecznością jest zmiana nawyków żywieniowych. Dieta ma bowiem niebagatelny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu oraz występowanie problemów gastrologicznych. Prowadzenie zdrowego trybu życia warto zacząć od ograniczenia lub nawet całkowitej rezygnacji z kawy i czarnej herbaty. Surowe owoce powinno się jeść w minimalnym odstępie około 1-2 godzin po ostatnim posiłku. Świeże brokuły, marchew, szparagi czy buraki wspomagają właściwą pracę układu pokarmowego i dobrze jest włączyć je do codziennej diety. W przypadku najczęstszych problemów gastrologicznych warto skorzystać z pomocy specjalistycznej poradni, która dobierze odpowiednią metodę leczenia. Nie należy bagatelizować żadnych objawów wskazujących na dolegliwości układu pokarmowego – może to doprowadzić do groźnego rozwoju choroby.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz