Artykuł sponsorowany

Na czym polegają badania wstępne w ramach medycyny pracy

Na czym polegają badania wstępne w ramach medycyny pracy

Jakie badania trzeba wykonać przed rozpoczęciem pracy? Takie pytanie zadają sobie wszyscy, którzy po raz pierwszy podejmują aktywność zawodową i otrzymują skierowanie do lekarza medycyny pracy. Warto wiedzieć na czym polegają badania wstępne oraz kto za nie płaci. A także, czy przyszły kierowca, grafik komputerowy oraz spawacz będą poddani takiej samej diagnostyce?

Badania wstępne

Jest to rodzaj diagnostyki profilaktycznej, której wykonanie – przed podjęciem zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę – reguluje Kodeks Pracy oraz Ustawa o Medycynie Pracy. Do wykonania badań wstępnych zobowiązani są pracownicy:

  • zatrudnieni po raz pierwszy;
  • po zmianie stanowiska pracy;
  • po zmianie charakteru pracy, jeśli na stanowisku wystąpiły nowe czynniki szkodliwe dla zdrowia albo warunki uciążliwe.

Pracownik jest zobligowany do tego, by posiadać aktualne orzeczenie lekarskie, które jednoznacznie określa stan jego zdrowia i stwierdza brak przeciwwskazań do pracy. Kosztami za badania wstępne obciążony jest pracodawca, który może zlecić ich wykonanie w konkretnym ośrodku (z którym ma podpisaną umowę) lub w innym miejscu (zobowiązany jest do ich sfinansowania). Lekarze dodają, że badania wstępne oraz te późniejsze – wykonywane w ramach medycyny pracy – są bardzo ważne, ponieważ pozwalają na zweryfikowanie stanu zdrowia. W ramach poradni medycyny pracy Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Medykan” przeprowadzane są badania: pracowników, studentów, uczniów, strażaków; kierowców i kandydatów na kierowcę; na wysokości; narażonych na promieniowanie jonizujące; sanitarno-epidemiologiczne.

Na czym polegają badania?

Osoba, która ma rozpocząć pracę, otrzymuje od pracodawcy skierowanie na badanie lekarskie. Jest w nim dokładnie określone stanowisko zatrudnienia oraz możliwe zagrożenia (wykaz czynników szkodliwych na które może być narażony pracownik). Ponadto dokument musi być wypełniony prawidłowo, tzn. zawierać niezbędne informacje dot. pracy, a także podpis osoby upoważnionej (np. kierownika lub specjalisty BHP) oraz pieczątkę firmy. Lekarz medycyny pracy – na podstawie tych danych – zleca odpowiednie badania do wykonania (m.in.: pobieranie krwi, badania wykonane przez okulistę i neurologa, czasami rtg), które muszą być przeprowadzone przed przyjęciem pracownika. Ich dobór uzależniony jest od rodzaju podejmowanego zawodu. Przepisy określają obligatoryjny zakres badań, które powinny być wykonane na konkretnym stanowisku (biorąc pod uwagę możliwe czynniki szkodliwe). Celem badań wstępnych jest wykluczenie jakichkolwiek przeciwwskazań do zatrudnienia pracownika do konkretnych warunków. Następnie, na podstawie wyników, lekarz decyduje o tym, czy osoba jest zdolna do pracy. Dodatkowo określa czas, w jakim powinny zostać przeprowadzone kolejne badania okresowe. 

Oceń artykuł (5)
2.6
Komentarze
Dodaj komentarz