Artykuł sponsorowany

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry

AZS jest jedną z najpowszechniejszych alergicznych chorób skóry. Występuje u osób w różnym wieku, zdarza się nawet u noworodków. Jest to choroba przewlekła, o charakterze nawrotowym. Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry i jak sobie z nimi radzić – tego dowiecie się z niniejszego artykułu.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Głównym objawem AZS jest nieustający świąd skóry, głównie wieczorem i w nocy. Do pozostałych charakterystycznych objawów należy suchość skóry i jej szorstkość. W wielu miejscach na ciele pojawiają się zaczerwienienia oraz podrażnienia i krostki, najczęściej występują na łokciach i kolanach. Na atopowe zapalenie skóry może także wskazywać łuszczenie się skóry. AZS może pojawić się u osób w każdym wieku i trwać przez całe życie.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Codzienna pielęgnacja i nawilżanie skóry jest skuteczne, ale w ostrzejszym przebiegu choroby konieczne jest stosowanie silniejszych preparatów i leków, które przepisać może pediatra lub dermatolog. Niektórym chorym w łagodzeniu uciążliwych objawów pomaga fototerapia. W leczeniu AZS istotna jest również dieta, która eliminuje alergeny. W najbardziej skomplikowanych przypadkach choremu podaje się kortykosteroidy, leki immunosupresyjne lub antyhistaminowe.

Pielęgnacja skóry atopowej

Odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej jest kluczowym elementem terapii leczniczej. Co ważne, o skórę atopową musimy dbać równie dokładnie w okresie wyciszenia objawów, co w czasie ich zaostrzenia. Mówiąc o odpowiedniej pielęgnacji, mamy na myśli silne nawilżenie, które sprzyja złagodzeniu uciążliwych objawów. Istotne jest również hamowanie rozwoju bakterii. Przy skórze atopowej zaleca się stosowanie kosmetyków z rodzaju emolientów.

– W łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja, czyli intensywne nawilżanie. Aby pozbyć się uciążliwego swędzenia skóry, trzeba wyeliminować z najbliższego otoczenia wszelkie podrażniające skórę czynniki. Ubrania powinniśmy prać i płukać w bardzo delikatnych środkach. Unikajmy także zakładania nowych ubrań zaraz po ich zakupie, pamiętajmy, aby najpierw je wyprać w celu usunięcia wszelkich podrażniających detergentów powiedziała Małgorzata Kantecka, alergolog w wieloletnim doświadczeniem.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz