5 szybkich sposobów, jak zbić gorączkę

5 szybkich sposobów, jak zbić gorączkę

Sezon na przeziębienie trwa w najlepsze. Ciebie też nie ominęła infekcja? Nie możesz poradzić sobie z wysoką temperaturą? Sprawdź, co na gorączkę jest najbardziej skuteczne. Poznaj przyczyny pojawienia się zbyt wysokiej temperatury i szybkie sposoby na pozbycie się dolegliwości. Przeczytaj porady, wzmocnij organizm i zapomnij o przeziębieniu i bólu.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak obniżyć gorączkę?

Poznaj 5 szybkich sposobów na pozbycie się wysokiej temperatury.

1. Mleko, miód i czosnek

Dobry sposób na obniżenie wysokiej temperatury to gorące mleko z miodem. Możesz dodać czosnek, który podobnie jak miód działa antybakteryjnie i wspomaga szybszą regenerację osłabionego organizmu.

2. Miód i cytryna

Domową metodą na wysoką gorączkę jest picie ciepłej herbaty z miodem i cytryną. Dolej soku malinowego, który dodatkowo rozgrzewa. Pamiętaj, by nie dodawać miodu i cytryny od razu do wrzątku, bo stracą swoje właściwości.

3. Napary ziołowe

Pomocne w obniżaniu gorączki u dorosłych są zioła – kwiat lipy, czarny bez, dzika róża oraz liście i owoce malin. Zioła należy zalać wrzątkiem, poczekać kilka minut i wypić jeszcze gorący napar. Taki rozgrzewający napój działa napotnie i wzmacnia organizm. Poza działaniem przeciwgorączkowym zioła pomagają pokonać przeziębienie.

4. Kąpiel

Jeśli chcesz szybko pozbyć się gorączki, weź kąpiel. Temperatura wody powinna być jedynie niższa o około 2 stopnie Celsjusza od temperatury ciała. Zbyt zimna nie jest dobrym pomysłem, bo po takiej wychładzającej kąpieli może dojść nawet do wzrostu temperatury zamiast spadku. Przygotuj kąpiel i powoli zanurzaj się w wodzie.

5. Okłady

Skuteczne w obniżaniu wysokiej temperatury są zimne kompresy. Wykorzystaj ręczniki lub zrób okłady z lodu. Lód koniecznie zawiń w ściereczkę, a okłady przykładaj do czoła i karku. Możesz zrobić również zimne kompresy na łydki. Spróbuj też okładów z cebuli lub ziemniaków – wystarczy pokroić warzywa i przyłożyć do czoła.

Jakie leki stosować na gorączkę?

Jeśli domowe sposoby zawodzą, możesz sięgnąć po leki bez recepty. Najpopularniejsze na obniżenie gorączki są lekarstwa z paracetamolem lub ibuprofenem. Niestety podawanie leków ma też skutki uboczne. Paracetamol jest łagodniejszy dla organizmu, natomiast ibuprofen działa przeciwzapalnie, ale może przyczynić się do bólów brzucha, biegunek lub zgagi.

Poza podawaniem leków lub stosowaniem domowych sposobów nie zapomnij o uzupełnianiu płynów i wietrzeniu mieszkania. Świeże powietrze pomoże pozbyć się zarazków, a nawadnianie jest niezbędne, gdy intensywnie pocimy się w czasie gorączki.

Jak zbić gorączkę u dziecka?

Podobnie jak u dorosłych możesz zastosować chłodne okłady lub kąpiele, które łagodnie obniżą temperaturę. Maluchy zwykle nie przepadają za smakiem czosnku, więc u najmłodszych sprawdzą się smaczne herbatki z miodem, cytryną i sokiem malinowym.

Wysoka gorączka u dziecka wymaga też często podania leków przeciwgorączkowych – paracetamolu lub ibuprofenu. Dorośli zwykle przyjmują je w tabletkach, a dla dzieci przeznaczone są czopki i syropy. Pamiętaj, by nie podawać małemu dziecku aspiryny, która może wywołać groźne skutki uboczne. Lekarze zalecają stosować ją dopiero od 12, a nawet 16 roku życia.

Jakie są przyczyny gorączki?

Gorączkę należy zbić, gdy przekracza 39 stopni Celsjusza, a twoje samopoczucie nie jest najlepsze. Wysoką gorączkę trzeba też koniecznie obniżyć u osób z padaczką i dzieci z drgawkami gorączkowymi. Jakie są najczęstsze powody pojawienia się wysokiej temperatury u dorosłych lub dzieci?

  • Infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze
  • Przegrzanie organizmu
  • Choroby autoimmunologiczne
  • Choroby nowotworowe  

Poza tym warto pamiętać, że przyczyną gorączki u niemowlaka może być ząbkowanie.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli domowe sposoby obniżania temperatury nie działają, koniecznie zgłoś się do lekarza. Wizyty wymaga pojawienie się bardzo wysokiej temperatury – powyżej 40 stopni Celsjusza. Niepokojące są też dodatkowe objawy, takie jak zaburzenia świadomości czy kłopoty z oddychaniem.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (23)
3.8
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także