Artykuł sponsorowany

Ustalanie domniemanego ojcostwa w sądzie rodzinnym

Ustalanie domniemanego ojcostwa w sądzie rodzinnym

Narodziny dziecka nie dla każdej matki pozbawione są problemów, które często nie pozwalają jej w pełni cieszyć się tym wydarzeniem. W wielu przypadkach domniemany ojciec nie przyznaje się do potomka, a uzyskanie świadczeń finansowych niezbędnych do utrzymania dziecka wymaga sądownego ustalenia ojcostwa.

Kiedy ojciec jest wymagany?

Współczesne społeczeństwo jest już znacznie bardziej liberalne niż miało to miejsce pół wieku temu, a samotna matka z dzieckiem coraz rzadziej bywa wskazywana palcami i potępiana. Zdarza się to jeszcze w środowisku wiejskim, ale i tam już społeczność przyjmuje do wiadomości świadomy wybór młodych kobiet, które chcą same wychowywać swoje dzieci. Niestety nie zawsze tak bywa, że samotne macierzyństwo jest planowane, a dziecko – owoc jednej przypadkowej nocy czy przelotnego związku – pozostaje skazane na trudną sytuację materialną niekiedy niepracującej lub niewiele zarabiającej matki. Wielu młodych mężczyzn, chcąc wykręcić się od odpowiedzialności, zrzuca ciążę na niemoralne prowadzenie się matki i nie chce przyznawać się do ojcostwa, chociaż jego potwierdzenie jest bardzo proste i wymaga jedynie testu DNA.

Uznanie dziecka przez ojca bywa istotne w wielu sytuacjach. Podstawową jest oczywiście możliwość uzyskania świadczeń finansowych na rzecz dziecka, bowiem według prawa ojciec ponosi taką samą odpowiedzialność finansową za utrzymanie i wychowanie dziecka, jak matka. Przyznane alimenty uzależnione są od dochodów ojca, dlatego szczególnie ważne jest takie dochodzenie w przypadku mężczyzn dobrze ustawionych życiowo i finansowo. Innym powodem jest dziedziczna choroba dziecka, które może wymagać pomocy medycznej, przeszczepów lub przetaczania krwi i wskazanie osoby ze zgodnością tkankową bywa niezwykle ważne. Matki dążą też do ustalenia ojcostwa, jeśli potencjalny ojciec jest osobą, która zapewnia pewien rodzaj prestiżu swojemu dziecku, albo późniejsze dziedziczenie dużego majątku.

Sądowne ustalenie ojcostwa

Rozstrzyganiem kwestii spornych pomiędzy stronami zajmują się sądy. Dlatego w sytuacji, gdy matka jest pewna osoby, z którą poczęła dziecko, a domniemany ojciec nie przyznaje się do tego, sprawą może zająć się sąd. Kancelarie prawne takie jak kancelaria, którą prowadzi adwokat Barbara Laskowska  służą pomocą w sporządzaniu odpowiednich pism procesowych i pomagają w przejściu przez cały proces. Pozew matka składa do Sądu Rodzinnego i Nieletnich odpowiedniego dla miejsca zamieszkania dziecka lub jego domniemanego ojca. Postępowanie dowodowe zazwyczaj wiąże się z przesłuchaniem świadków i zaleceniem pozwanemu wykonania badań DNA, które są jednoznacznym dowodem potwierdzającym lub zaprzeczającym ojcostwo.

Podstawowym problemem, jaki pojawia się w takich sytuacjach, jest brak obowiązku domniemanego ojca do poddania się takim badaniom. Sąd może zalecić, ale nie może zmusić pozwanego do wykonania testu, dlatego jeśli pozwany nie będzie chciał, aby ojcostwo zostało potwierdzone i nie podda się badaniom, wynik postępowania może być wątpliwy. Nie zawsze przecież akt prokreacji zostaje potwierdzony przez świadków, podobnie jak trudno znaleźć w tej sprawie dowody. Ustalenie i interpretacja wszystkich faktów pozostają już wyłącznie w decyzji Sądu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz