Artykuł sponsorowany

Rola adwokata w procesie karnym

Rola adwokata w procesie karnym

Zawód adwokata zazwyczaj kojarzony jest z osobą pojawiającą się na sali sądowej, której zadaniem jest obrona oskarżonego. Może on być jednak przedstawicielem każdej ze stron postępowania. Posiada uprawnienia pozwalające na występowanie przed sądami i urzędami zarówno w roli pełnomocnika oskarżyciela, jak i oskarżonego.

Adwokat jako obrońca

Prawo do obrony i do korzystania z pomocy obrońcy jest jedną z fundamentalnych zasad postępowania karnego. W takim przypadku podstawową rolą adwokata w procesie karnym jest ochrona i obrona praw oskarżonego oraz działanie wyłącznie na korzyść reprezentowanej strony. Skorzystanie z usług adwokata lub kancelarii adwokackiej, takiej jak na przykład Andrzejewska Ewa, Andrzejewski Janusz. Kancelaria, warto rozważyć już w ramach postępowania przygotowawczego, czyli tego, które poprzedza wniesienie do sądu aktu oskarżenia. Trzeba pamiętać, że w tym przypadku obowiązuje zasada „im wcześniej -tym lepiej”. Zasadniczym celem, przed jakim stoi adwokat działający jako obrońca w sprawach karnych, jest udowodnienie braku popełnienia przestępstwa przez podejrzanego albo oskarżonego. W przypadku, gdy w danej sprawie karnej przestępstwo jest jednoznacznie udowodnione, jego zadaniem jest uzyskanie jak najkorzystniejszego wyroku. Adwokat może uczestniczyć we wszystkich czynnościach procesowych z udziałem podejrzanego, takich jak przesłuchanie, oględziny lub okazanie. Skuteczne reprezentowanie oskarżonego to także pełnienie aktywnej roli w całym postępowaniu, poprzez wskazywanie nowych dowodów, składanie wniosków lub wykonywanie szeregu innych czynności. Obrońca ma również prawo do zadawania pytań oskarżonemu, świadkom i innym uczestnikom procesu. Składa też w imieniu oskarżonego zażalenia i odwołania od orzeczeń sądu lub decyzji prokuratora, z którymi się nie zgadza.

Adwokat jako oskarżyciel

W określonych okolicznościach adwokat w sprawie karnej może działać po stronie pokrzywdzonego. Wówczas, jako pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego lub prywatnego, wspiera prokuratora i dąży do jak najwyższej kary dla sprawcy oraz do naprawienia szkody. W takiej sytuacji reprezentuje on wyłącznie interesy pokrzywdzonego i nie może być jednocześnie obrońcą osoby podejrzanej.

Jak znaleźć dobrego prawnika?

Wybór dobrego adwokata, który będzie naszym reprezentantem w sądzie nie jest łatwy. To co wyróżnia dobrą kancelarię prawną, to przede wszystkim doświadczenie adwokatów, którzy w niej pracują oraz ich podejście do klienta. Osoby z Białegostoku i okolic, które potrzebują pomocy prawnej, mogą zgłosić się do kancelarii Ewy  Janusza Andrzejewskich, gdzie z pewnością otrzymają profesjonalną pomoc. Od ponad dwudziestu lat zajmują się oni sprawami związanymi z prawem cywilnym, karnym oraz gospodarczym i handlowym. Specjalizują się również w sporządzaniu umów oraz tworzeniu spółek, a także prowadzeniu spraw rodzinnych lub rozwodowych oraz związanych z alimentami. Kancelaria prawna Andrzejewska Ewa, Andrzejewski Janusz to najwyższy poziom i szeroki zakres oferowanych usług oraz indywidulne podejście do każdego klienta.

Współpraca z kancelarią adwokacką w przypadku różnego rodzaju kłopotów prawnych powinna pojawić się na jak najwcześniejszym ich etapie. Chociażby po to, aby uzyskać informacje o swoich prawach – czy trzeba składać wyjaśnienia, czy odpowiadać na pytania, poznać zagrożenie i po prostu dowiedzieć się, co robić. Oczywiście każda sprawa karna jest odmienna, jednak korzystając z usług prawnika mamy świadomość, że będzie on kierował się dobrem klienta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz