Artykuł sponsorowany

Organizacja pogrzebu a urlop okolicznościowy

Organizacja pogrzebu a urlop okolicznościowy

Śmierć bliskiej osoby wymaga zorganizowania pochówku. Ponieważ formalności wiążą się z wizytami w urzędach i zakładzie pogrzebowym, potrzebny jest dzień wolny, a co najmniej kilka godzin. Osoby pracujące wcale nie muszą wykorzystywać urlopu bezpłatnego, bo przysługuje im urlop okolicznościowy. Jak o taki zawnioskować? O ile dni urlopu okolicznościowego można się starać?

Czym jest urlop okolicznościowy i komu przysługuje?

Współcześnie działające zakłady pogrzebowe, jak choćby Minos Usługi pogrzebowe świadczący usługi na terenie Warszawy i okolic, pomagają w organizacji pochówku. Niektórych formalności muszą jednak dopełnić osoby najbliższe zmarłemu. Mowa choćby o uzyskaniu skróconego odpisu aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Osoby aktywne zawodowo najczęściej nie mają możliwości udania się do urzędu po godzinach swojej pracy. W takiej sytuacji najprościej będzie zawnioskować o urlop okolicznościowy.

Wymiar i okazje uprawniające do skorzystania z urlopu okolicznościowego reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika na czas obejmujący:

  • 2 dni – w razie zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
  • 1 dzień – w razie zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Czy każdemu pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy? Mogą o niego zawnioskować wyłącznie te osoby, które pracują w oparciu o umowę o pracę. Pracownikom świadczącym pracę na podstawie elastycznych umów cywilnych, np. o dzieło lub zlecenie, nie przysługuje prawo do takiego urlopu.

Jeżeli pracownik potrzebuje więcej czasu, aby zorganizować pochówek, może uzgodnić z  przełożonym, że skorzysta z przysługującego mu urlopu wypoczynkowego.

Jak ubiegać się o urlop okolicznościowy?

Skoro organizacja pogrzebu jest czasochłonna i wymaga dopełnienia wielu formalności, to skorzystanie z urlopu okolicznościowego wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Pracodawca nie może jednak udzielić takiego urlopu swojemu podwładnemu z własnej inicjatywy, zawsze potrzebny jest wniosek. W nim pracownik powinien wskazać termin skorzystania z urlopu i  określić podstawę.

Zasadniczo pracownik zainteresowany skorzystaniem z urlopu okolicznościowego nie musi dostarczać dokumentów uprawniających go do dni wolnych, np. aktu zgonu bliskiej osoby. Za okres zwolnienia zatrudnionemu przysługuje prawo do wynagrodzenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz