Artykuł sponsorowany

Czym jest patent na wynalazek i jak go uzyskać?

Czym jest patent na wynalazek i jak go uzyskać?

Przez termin „patent” większość osób rozumie dokument potwierdzający uzyskanie prawa wyłącznego, który został wydany przez urząd patentowy. Przyznawanie patentów w Polsce reguluje ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. prawo własności przemysłowej. Zgodnie z nią patenty są udzielane jedynie na nowe wynalazki, które posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania. Jak wygląda procedura przyznania patentu? Na co nie udziela się patentów?

Patent na wynalazek – jak zgłosić wynalazek?

Zgłoszenie wynalazku celem uzyskania patentu odbywa się przez złożenie stosownych dokumentów w Urzędzie Patentowym RP. Osoby, które nie mają właściwego przygotowania techniczno-prawnego oraz odpowiedniego doświadczenia w formułowaniu zastrzeżeń patentowych przedmiotowego zakresu ochrony, mogą skorzystać z pomocy specjalistów – rzeczników patentowych, którzy na co dzień wspierają wynalazców w uzyskaniu patentów. Kancelarią specjalizującą się w tej dziedzinie prawa jest BRANDPAT Kancelaria Rzeczników Patentowych Chlebicka Czyż Gałązkiewicz Ziółkowski spółka partnerska z siedzibą w Warszawie.

Specjaliści z tej kancelarii udzielają fachowej pomocy w wyborze właściwej formy i kategorii zgłoszenia patentowego oraz wspólnie z wynalazcami przygotowują wszystkie potrzebne dokumenty zgłoszeniowe, takie jak:

  • podanie, które będzie zawierać oznaczenie zgłaszającego, określenie przedmiotu zgłoszenia oraz wniosek o udzielenie patentu,
  • opis wynalazku,
  • zastrzeżenie lub zastrzeżenie patentowe,
  • skrót opisu.

Dodatkowym elementem zgłoszenia mogą być rysunki, jeśli są niezbędne do zrozumienia istoty wynalazku. Jednak, w przypadku patentowania rozwiązań konstrukcyjnych, rysunki stanowią konieczny składnik dokumentacji zgłoszeniowej.

Czego nie uważa się za wynalazek i na co nie udziela się patentów?

Nie na każdy przedmiot może zostać udzielony patent. Zgodnie z przywołaną wyżej ustawą za wynalazki nie uznaje się m.in.:

  • dokonanych odkryć i teorii naukowych czy opracowanych metod matematycznych,
  • wytworów o charakterze jedynie estetycznym,
  • programów do maszyn cyfrowych.

Osoby, które dokonały odkrycia, nie mogą zatem ubiegać się o przyznanie patentu, bo samo odkrycie nie jest uznawane za wynalazek.

Ustawa prawo własności przemysłowej wylicza również takie wynalazki, na które nie udziela się patentów. Przykładowe wynalazki, na które wynalazca nie otrzyma patentu, dotyczą m.in. rozwiązań sprzecznych z porządkiem publicznym i sposobów leczenia ludzi metodami chirurgicznymi lub terapeutycznymi.

Ponieważ, do poprawnego tworzenia opisów patentowych nie jest wystarczająca wyłącznie wiedza prawnicza lecz konieczna jest tu także specjalistyczna wiedza fachowa z wybranego działu techniki,  czynność tę zaleca się powierzyć specjalistom. Korzystając z pomocy rzeczników patentowych, przedsiębiorcy mają większą szanse na uzyskanie patentu, a w przypadku zlecenia wcześniejszego rozeznania staniu techniki, mogą dowiedzieć się wiele o chronionych rozwiązaniach firm konkurencyjnych.

Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz