Artykuł sponsorowany

Dobry notariusz – po czym go rozpoznać?

Dobry notariusz – po czym go rozpoznać?

Wizyta w kancelarii notarialnej najczęściej wiąże się z załatwianiem bardzo ważnych spraw urzędowych. Jest ona konieczna podczas sprzedaży lub zakupu mieszkania albo w trakcie dzielenia spadku po kimś z naszej rodziny. Notariusz jest osobą, która powinna wzbudzać nasze zaufanie. To on pilnuje, by cała procedura została przeprowadzona prawidłowo. Jego zadaniem jest chronienie interesu każdej ze stron. Dobrym, godnym zaufania notariuszem jest Agata Ligas.

Obowiązki notariusza

Zawód notariusza, czyli to, kto może nim zostać oraz jakie musi wykonywać obowiązki, jest regulowany przepisami. Wśród najważniejszych zadań notariusza należy wymienić przede wszystkim sporządzanie aktów notarialnych – to dokumenty niezbędne na przykład przy sprzedaży nieruchomości. Notariusz sporządza też akty poświadczenia dziedziczenia, a także innego rodzaju poświadczenia. Ponadto może on doręczać oświadczenia, spisywać protokoły, sporządzać protestów weksli i czeków. U notariusza możemy przechować też dokumenty, pieniądze i papiery wartościowe. Zajmuje się on też sporządzaniem wpisów, odpisów i wyciągów dokumentów. Sporządza projekty aktów, oświadczeń oraz innych dokumentów. Dobry notariusz powinien doskonale znać przepisy aktualnego prawa, ale ważne jest też, by wzbudzał nasze zaufanie – dlatego warto wybrać notariusza z renomą, takiego jak pani notariusz Agata Ligas. Jej kancelaria oferuje kompleksowe usługi notarialne, dbając o dobro każdego klienta.

Na straży naszych interesów

Najważniejszym zadaniem notariusza powinno być strzeżenie interesów klientów jego kancelarii – ważne, by dbał o obie strony każdej zawieranej u niego umowy. Dobry notariusz, taki jak Agata Ligas, odpowie nam na wszystkie pytania, wyjaśni wątpliwości i nie dopuści do tego, byśmy podpisali umowę, której treści nie znamy lub nie rozumiemy. To bardzo ważne – taki notariusz dba o to, by żadna ze stron umowy nie była pokrzywdzona. Sporządzane u niego akty notarialne i inne dokumenty powinny być zrozumiałe dla klientów kancelarii. Za swoją pracę notariusz pobiera opłaty – nazywane są one taksą notarialną. Maksymalne stawki takiej taksy określone są w specjalnym Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Ponadto, notariusz pobiera od nas podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od darowizny i opłatę sądową – wszystkie te opłaty są następnie przekazywane przez niego na rzecz Skarbu Państwa. Za te czynność notariusze nie pobierają wynagrodzenia.

Opracowanie:
Zielonki, dr. Feliksa Grochowalskiego 6
tel. 12 285 06 59
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz