Artykuł sponsorowany

Jak przepisać dom na dziecko?

Jak przepisać dom na dziecko?
Prawo w Polsce wspiera relacje rodzinne i to właśnie najbliższa rodzina ma prawo do majątku po śmierci jego właściciela. Zdarza się jednak, że chcemy zapisać swój majątek w nieco inny sposób, niż wskazuje na to Kodeks Cywilny. Czy jest to możliwe? Czy można podarować dzieciom nieruchomość jeszcze za życia? A co w sytuacji, kiedy ma się kilkoro dzieci?

Testament inny niż przepisy spadkowe?

Jeśli testament nie zostanie sporządzony, majątek jest dziedziczony na zasadzie przepisów określonych w Kodeksie Cywilnym. Każdy ma jednak możliwość spisania swojego testamentu i określenia w nim, co dokładnie przypadnie poszczególnym dzieciom. Sporządzenie ostatniej woli jest bardzo ważne i ułatwia podział majątku po śmierci właściciela. Osoba decydująca się na spisanie testamentu musi jednak pamiętać, żeby podział był jak najbardziej sprawiedliwy. W przeciwnym razie może on wywołać wiele rodzinnych sporów. Najlepszym sposobem na sporządzenie zgodnego z prawem testamentu, jest spisanie go w obecności notariusza, który będzie czuwał nad poprawnością zapisu. To zdecydowanie ułatwi późniejszy podział nieruchomości.

Darowizna czy dożywocie?

Zdarza się, że rodzic chce podarować swojemu dziecku dom jeszcze za życia. W tej sytuacji istnieją dwa rozwiązania:

  • Darowizna – jeśli dotyczy nieruchomości, musi mieć zawsze formę aktu notarialnego. Po upływie 2 lat umowy darowizny nie można już rozwiązać.
  • Dożywocie – gwarancja bezpieczeństwa dla rodzica, zwłaszcza w przypadku niezbyt jasnych relacji rodzinnych. Oznacza to, że dziecko otrzyma nieruchomość, ale musi zapewnić rodzicowi dożywotnią opiekę oraz utrzymanie.

Zarówno w sprawie testamentu, jak i darowizny oraz dożywocia, można skorzystać z oferty Kancelarii Notarialnej Agaty Ligas, która znajduje się w miejscowości Zielonki.

Jak przepisać dom na kilkoro dzieci?

Przepisanie jednej nieruchomości na więcej niż jedno dziecko jest jak najbardziej możliwe. Spadkobiercy mogą być współwłaścicielami domu i ziemi lub można od razu dokonać podziału. Po podziale każde z dzieci jest niezależnym właścicielem określonej części majątku. Oczywiście wygodnie jest, jeśli majątek można bez problemu podzielić pomiędzy swoje potomstwo i dla każdego z dzieci będzie to korzystne. Zdarza się jednak, że sprawy są nieco bardziej skomplikowane. Jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości związane ze sprawami spadkowymi, warto skorzystać z porad notarialnych. Doświadczony notariusz nie tylko pomoże sporządzić dokumentację, ale też przedstawi wszystkie możliwe opcje.

Opracowanie:
Zielonki, dr. Feliksa Grochowalskiego 6
tel. 12 285 06 59
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz