Artykuł sponsorowany

3 najważniejsze zasady pisania testamentu

3 najważniejsze zasady pisania testamentu

Testament to nasza ostatnia wola – instrukcja dla naszych najbliższych dotycząca podziału należącego do nas majątku po naszej śmierci. Jest to więc bardzo ważny dokument. Sporządzając go, musimy zadbać, by miał moc prawną – a to wcale nie takie proste. Chociaż zgodnie z polskimi przepisami, testament wystarczy po prostu spisać ręcznie, to są pewne zapisy, które mogą go unieważnić. Jeśli więc chcemy, by nasza ostatnia wola została wykonana, powinniśmy trzymać się kilku podstawowych zasad.

Najlepiej u notariusza

Chociaż testament teoretycznie możemy po prostu spisać samodzielnie, to znacznie lepiej jest zrobić to u notariusza. Daje nam to gwarancję, że nasz testament trafi po naszej śmierci do spadkobierców – w innych sytuacjach zdarza się, że ostatnia wola zmarłego pozostaje nieznana, w związku z czym spadek jest rozdzielany pomiędzy jego bliskich „automatycznie”, czyli zgodnie z aktualnymi przepisami. Notariusz zadba, by nasz testament był bezpieczny, podpowie nam też, w jaki sposób powinniśmy go spisać, by dokument był ważny. Taki testament ma formę aktu notarialnego. Na jego spisanie możemy się umówić w kancelarii notarialnej Agaty Ligas. Jest ona notariuszem z dużym doświadczeniem, bez trudu odpowie więc na wszystkie nurtujące nas pytania.

Tylko jeden spadkodawca

Testament jest dokumentem, który może stanowić wolę tylko jednego spadkodawcy – nie możemy go sporządzić wspólnie z małżonkiem. Testament spisany przez więcej niż jedną osobę jest uznany za nieważny. Testament musi być też sporządzony przez nas osobiście – lub ewentualnie przez notariusza. Nie może być stworzony przez kogoś innego, nawet na nasze wyraźnie życzenie – nie ma tu mowy o jakimś pełnomocnictwie. Poza tym, testament jest nieważny, jeśli spisała go osoba niepełnoletnia, ubezwłasnowolniona lub niepoczytalna. Podstawą do unieważnienia tego dokumentu jest także spisanie go pod groźbą lub przymusem.

Nie stawiaj warunków

Testament do nasza ostania wola – nie miejsce na pouczenia czy stawianie warunków naszym spadkobiercom. Nie powinniśmy więc umieszczać w nim zapisów, które wymagają od naszych bliskich spełnienia naszej woli niezwiązanej z samym spadkiem. Nie piszmy więc w testamencie, że najstarszy wnuk odziedziczy połowę majątku, jeśli skończy wskazane przez nas studia, a córka otrzyma w spadku nasz dom, jeśli tylko się nie rozwiedzie. Takie zapisy w testamencie są nieważne. Właśnie żeby uniknąć takich błędnych zapisów, najlepiej zdecydować się na testament notarialny.

Opracowanie:
Zielonki, dr. Feliksa Grochowalskiego 6
tel. 12 285 06 59
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz