Artykuł sponsorowany

Zboże najwyższej jakości – czyli jakie?

Zboże najwyższej jakości – czyli jakie?

Na jakość ziarna wpływa wiele czynników. Znaczenie ma odmiana zboża, technologia produkcji, a także pogoda.

Dobra pogoda – warunek udanych zbiorów

Warunki atmosferyczne mają ogromny wpływ na pracę rolników. Niesprzyjająca pogoda może być powodem nieudanych, mniejszych zbiorów. Niestety, mimo ciągłego rozwoju rolnictwa, wciąż nie ma sprawdzonego sposobu pozwalającego całkowicie wyeliminować zagrożenia dla zbiorów, wynikające z niesprzyjającej aury. Sposobem na ograniczenie negatywnych skutków niesprzyjających warunków pogodowych jest odpowiednie dobranie odmiany zboża do klimatu panującego na terenie upraw. Mądra decyzja podczas doboru ziarna może ocalić plony. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że w ostatnich latach klimat panujący w Polsce jest dla rolników wyjątkowo nieprzyjazny. Latem zwykle panuje susza, a silne opady pojawiają się dopiero w czasie żniw, negatywnie wpływając na plony. Zimną natomiast brakuje śniegu, który chroniłby rośliny przed mrozem.

Potrzebny nawóz

Trudno wykorzystać cały potencjał zboża, nie korzystając z nowoczesnych nawozów. Szczególnie ważne jest nawożenie azotem, który stanowi ważny składnik białka. Najpóźniej na możliwości produkcyjne zboża można wpływać podczas kłoszenia – jeśli wtedy zastosujemy azot, będzie on oddziaływać na wielkość plonu. Dzięki niemu wzrośnie też zawartość białka i glutenu w zbieranej pszenicy. Im lepsza jest kondycja roślin, tym później można zastosować nawóz na bazie azotu. Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością nawozu – może to zaszkodzić roślinom oraz wygenerować niepotrzebne koszty.

Co decyduje o wartości ziarna?

O jakości ziarna decyduje wiele czynników. Ważna jest między innymi zawartość popiołu, która nie powinna przekraczać 1,7 % suchej masy. Istotna dla oceny jakości jest też ilość glutenu i białka. Przydatność do przemiału ziarna na mąkę określa tak zwany wskaźnik sedymentacyjny Zeleny’ego. To od niego zależy, do czego może zostać wykorzystane badane ziarno. Jeśli wskaźnik wykaże mniej niż 20 cm3, zboże nadaje się na paszę. Pomiędzy 22 a 25 cm3 – można zrobić z niego mąkę. Wskaźnik na poziomie 30 cm3 oznacza, że ziarno nadaje się do wypieków, a na poziomie 40 cm3 – że można wykonać z niego tak zwany „poprawiacz”. Najlepiej jakość ziarna można ocenić, badając je w profesjonalnym laboratorium. Odpowiednią aparaturą do dokładnego badania właściwości zbóż dysponują pracownicy Firmy Frankiewicz Sp. z o.o. To przedsiębiorstwo zajmujące się przede wszystkim handlem zbożem. Dysponuje własnym elewatorem zbożowym, który może pomieścić nawet 6 tysięcy ton zboża. Firma zajmuje się obrotem plonami rolnymi z Polski i zagranicy. W ofercie ma zarówno zboża konsumpcyjne, paszowe, jak i rzepak, kukurydzę i inne – wspólnym mianownikiem zbiorów skupowanych przez Firmę Frankiewicz jest ich wysoka jakość.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz