Artykuł sponsorowany

Miód wielokwiatowy, wrzosowy czy rzepakowy? Poznaj rodzaje miodów

Miód wielokwiatowy, wrzosowy czy rzepakowy? Poznaj rodzaje miodów

O dobroczynnych właściwościach miodu wiadomo od dawna. Liczne badania dowiodły, że wytwarzany przez pszczoły nektar ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Sięgając po miód, często wybieramy pierwszy z brzegu słoik. Tymczasem rodzajów miodów jest wiele – w pasiekach są dostępne różne miody, np. wielokwiatowy i rzepakowy. Czym się one różnią? Który rodzaj miodu jest najlepszy?

Rodzaje miodów

Pasieki oferują szeroki wybór miodów. Przykładowo Pasieka Dębowa  proponuje klientom miody tradycyjne (np. wielokwiatowe i  wrzosowe), a także miody z owocami i przyprawami. Czym różnią się między sobą naturalne nektary miodowe? Poza kolorem, również właściwościami. I tak:

  • Miód wielokwiatowy jest wytwarzany przez pszczoły z nektarów zebranych z różnych kwiatów. W zależności od tego, kiedy nektar był zbierany, miód może mieć kolor bardzo jasny lub ciemniejszy. Jest on polecany alergikom i osobom, u których zdiagnozowano chorobę serca.
  • Miód wrzosowy uchodzi za jeden z najlepszych. Wyróżnia się smakiem oraz ciemnym, bo brunatno-czerwonym kolorem, nie jest też zbyt słodki. Spożywanie tego nektaru zaleca się m.in. osobom mającym problem z drogami moczowymi.
  • Miód rzepakowy ma słomkową barwę. Jest polecany osobom, u których zdiagnozowano miażdżycę lub jedną z chorób układu krążenia. Ten rodzaj miodu świetnie radzi sobie z gojeniem ran, można go stosować także przy oparzeniach, bo zapobiega powstawaniu pęcherzy. Jego spożywanie poleca się przy przeziębieniach.
  • Miody spadziowe ze spadzi iglastej lub liściastej wyróżniają się zarówno zielonkawym kolorem, jak i intensywnym zapachem. Ponieważ są źródłem wielu cennych składników mineralnych, są polecane osobom mającym problem z nerkami.

Niektóre pasieki proponują również miody z owocami, np. bananami, malinami czy wiśniami. Nie brakuje też słoików naturalnego nektaru z przyprawami, np. imbirem.

Który miód wybrać?

Zarówno miód wielokwiatowy, jak i pozostałe miody nektarowe mają w składzie sporo minerałów. Dlatego powinny być elementem codziennej diety. Ponieważ jednak poszczególne miody różnią się między sobą zawartością składników, każda osoba powinna wybrać ten rodzaj wytwarzanego przez pszczoły specyfiku, który w jej przypadku sprawdzi się najlepiej.

Aby miód faktycznie pomógł, należy go zakupić w sprawdzonym miejscu, a najlepiej bezpośrednio z pasieki. W pasiekach pracują specjaliści. Pomogą oni w wyborze najlepszego miodu, który wesprze organizm w walce z chorobami krążenia lub wzmocni go w walce
z  sezonowym przeziębieniem.

Oceń artykuł (3)
3.3
Komentarze
Dodaj komentarz