Artykuł sponsorowany

Rynek tworzyw sztucznych – procesy obróbki i innowacyjne formowanie wtryskowe

Rynek tworzyw sztucznych – procesy obróbki i innowacyjne formowanie wtryskowe

Przemysł tworzyw sztucznych notuje każdego roku w Polsce olbrzymi wzrost na poziomie około 6%. Jest to spowodowane dużym zapotrzebowaniem na różnego rodzaju elementy/detale dla takich branż jak: motoryzacyjna, budowlana czy elektroniczna. Dzięki temu rynek tworzyw sztucznych jest wart w naszym kraju ponad 17,4 mld EUR – na ten sukces gospodarczy wpływają zarówno dostawy surowców, jak i producenci wyrobów z tworzyw sztucznych.

Czym są tworzywa sztuczne?

Tworzywami sztucznymi nazywa się materiały, których składnikiem są naturalne bądź syntetyczne polimery, będące wielocząsteczkowymi związkami. Tworzywa sztuczne w swoim składzie posiadają również różnego rodzaju napełniacze, barwniki, stabilizatory o różnym działaniu, środki smarne, katalizatory, zmiękczacze czy rozpuszczalniki. Najpopularniejszymi tworzywami sztucznymi są: biotworzywa, PET (politereftalan etylenu), polimery fluorowe,  polimery styrenowe, poliolefiny, poliwęglan, PVC (polichlorek winylu) czy  PVdC (polichlorek winylidenu). Jedna z ważniejszych kwalifikacja tworzyw sztucznych związana jest z ich cechami – parametrami. Istotne jest między innymi ich zachowanie podczas ogrzewania. Wyróżnia się w ten sposób tworzywa termoplastyczne (termoplasty) oraz termo- i chemoutwardzalne (duroplasty). To właśnie od plastyczności tworzyw sztucznych zależy to, czy znajdą one swoje zastosowanie w danej branży. Plastyczność termiczna jest szczególnie ważna przy precyzyjnych działaniach formowania wtryskowego.

Procesy obróbki tworzyw sztucznych

Najlepsze przedsiębiorstwa producenckie detali z tworzyw sztucznych, takie jak między innymi firma Tabiplast, zajmują się profesjonalnym wykonywaniem i projektowaniem elementów na specjalne zamówienie klientów. Do wytwarzania swoich produktów wykorzystują takie procesy, jak frezowanie, wiercenie, toczenie, cięcie, gięcie, gwintowanie, czy wycinanie. Dokonują tego nowoczesne linie produkcyjne, które posiadają w pełni zautomatyzowany system pracy, kompatybilny z oprogramowaniem komputerowym – maszyny CNC. Dzięki temu wszystkie projekty są wykonywane z najwyższą precyzją, a najlepsze firmy są w stanie wytworzyć produkty do obrotu detalicznego, jak i hurtowego – w tysiącach identycznych kopii. Profesjonalne firmy producenckie wykorzystują również takie działania jak: spawanie, wibracje, malowanie, tłoczenie czy chromowanie.

Formowanie wtryskowe – chętnie stosowane w branży motoryzacyjnej i elektronicznej

Takie branże jak motoryzacyjna i elektroniczna chętnie wykorzystują w swoich procesach produkcyjnych formowanie wtryskowe. Polega ono na wtryskiwaniu uplastycznionego tworzywa do formy, w której tworzywo to zastyga w tzw. wypraskę (kształtkę). W ten sposób uzyskuje się różnego rodzaju produkty, takie jak podzespoły do AGD, podzespoły do samochodów, elementy do lodówek i zmywarek czy elementy dekoracyjne. Warto wiedzieć, że tylko najlepsze firmy są przygotowane na obsługę klientów, którzy wymagają formowania wtryskowego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz