Artykuł sponsorowany

Rodzaje maszyn i urządzeń używanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych

Rodzaje maszyn i urządzeń używanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych

Przetwórstwo tworzyw sztucznych jest procesem służącym otrzymaniu wyrobów lub przetworów z materiałów polimerowych. Aby tak się stało, niezbędny jest odpowiedni park maszynowy. Które maszyny i urządzenia są niezbędne w przetwórstwie tworzyw sztucznych?

Wykorzystywane technologie a maszyny

Zacznijmy omówienie tematu od wymienienia technologii wykorzystywanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych i odpowiadających im maszyn. Na pierwszym miejscu postawić możemy wtryskiwanie – i wtryskarki. Wtryskiwanie jest procesem cyklicznym, zautomatyzowanym i wysokociśnieniowym, materiałem jest tu granulat, który uplastycznia się w ogrzewanym cylindrze, a w formie pod ciśnieniem uzyskuje stan stały. Wtryskiwanie może być m.in. ślimakowe, tłokowe lub intruzyjne. Zaletą tego procesu jest uzyskiwanie estetycznych i powtarzalnych wyrobów gotowych do użytku i możliwość zastosowania go w masowej produkcji, jednak przy wdrażaniu nowego wyrobu przeszkodą mogą tu być duże koszty. Jak opowiada nasz ekspert z firmy Dynisco, standardowa wtryskarka składa się z trzech układów: uplastyczniającego, narzędziowego oraz napędowego i sterującego. Kolejnymi po wtryskiwaniu procesami stosowanymi w przetwórstwie tworzyw sztucznych są: wtłaczanie (wtłaczarki), prasowanie (prasy), kalandrowanie (kalandery), termoformowanie (próżniówki), odlewanie (urządzenia mieszająco-dozujące), laminowanie (urządzenia mieszająco-dozujące) oraz formowanie z rozdmuchem (butelczarki).

Nieodzowne dodatki

Przetwórstwo tworzyw sztucznych wymaga również wykorzystania niezawodnych części i dodatków do wyżej wymienionych maszyn i urządzeń, są to na przykład czujniki temperatury polimeru, regulatory ciśnienia, bezpieczniki membranowe, urządzenia do pomiaru ciśnienia, urządzenia laboratoryjne, zmieniacze filtrów czy piece do czyszczenia maszyn z resztek polimeru. Dzięki wykorzystaniu tych rozwiązań możemy obserwować duży progres w przetwórstwie tworzyw sztucznych, w tym zmniejszenie przestojów, wydłużenie żywotności maszyn i urządzeń oraz minimalizowanie ilości odpadów. Do tego przestrzeganie surowych norm ISO podnosi wydajność i bezpieczeństwo pracy. Na pewno jest to branża przemysłu, w której innowacje są dobrze widoczne i zarazem bardzo opłacalne. Dlatego cały czas pojawiają się nowe lepsze pomysły na usprawnienie przetwórstwa tworzyw sztucznych i nowe maszyny takie jak serie nowoczesnych, bezawaryjnych wtryskarek zapewniających długą pracę bez konieczności ich konserwacji. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz