Artykuł sponsorowany

Proces tworzenia i zastosowanie drewna klejonego

Proces tworzenia i zastosowanie drewna klejonego

Drewno od wieków wykorzystywane było jako materiał mebli, rzadko jednak stosowane jest w formie litej. Zakłady meblarskie najczęściej wykorzystują do produkcji drewno klejone, potocznie nazywane również klejonką.

Czym jest klejonka?

Klejonką nazywamy płyty meblowe wytwarzane ze sklejonych ze sobą kawałków litego drewna. Klejenie może odbywać się na dwa sposoby. W pierwszym drewno w postaci lameli tarcicy litej klejone jest na szerokości, w drugim zaś na szerokości i długości. W przypadku drugiej metody mówimy, że drewno jest łączone na mikrowczepy. W zależności od skali zapotrzebowania drewno klejone może być produkowane przy pomocy specjalnych ścisków (używane są one przede wszystkim w zakładach rzemieślniczych wytwarzających produkty na indywidualne zamówienie) lub pras (te są stosowane w zakładach zajmujących się masową produkcją).

Jak wytwarza się klejonkę

Pierwszym etapem produkcji klejonki jest przygotowanie drewna – musi ono zostać przetworzone na tarcicę, czyli bloki o jednakowych wymiarach. Tarcicę suszy się w specjalnych suszarniach (dopuszczalna wilgotność drewna wynosi od 2 do 12%), usuwa z niej niedopuszczalne wady, a następnie bada pod kątem wytrzymałości. Kolejny krok to obróbka mechaniczna – zaczyna się ona od frezowania czoła desek. W wyniku tego zabiegu powstają tzw. złącza palczaste. Na złącza nakładany jest klej, deski łączone są ze sobą w długie listwy i zostawionee do wyschnięcia kleju. W dalszej kolejności listwy są strugane do odpowiedniej, identycznej grubości. Następnie na ich boki nakładany jest klej, one same zaś ustawiane są na prasie i ściskane do czasu całkowitego wyschnięcia kleju. Tak otrzymana klejonka jest gotowa do dalszej obróbki.

Gdzie stosowane jest drewno klejone?

Klejonki znajdują bardzo powszechne zastosowanie w przemyśle meblarskim i w produkcji stolarki okiennej lub drzwiowej – słowem wszędzie tam, gdzie masowo produkuje się wyroby drewniane, które muszą się charakteryzować jednolitą strukturą. Z klejonki wytarza się wszelkiego rodzaju meble, okna, podłogi, schody oraz inne elementy wyposażenia wnętrz. Jej zalety to bardzo duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, niska podatność na wypaczenia, wyginanie oraz pęknięcia, odporność na działanie wilgoci i temperatur. Przy prawidłowej i regularnej konserwacji drewno klejone jest w stanie przetrwać w praktycznie niezmienionej postaci i dobrze służyć przez wiele lat.

Wysokiej jakości klejonkę znajdziemy w ofercie firmy Ecowood, importera drewna skandynawskiego. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz