Artykuł sponsorowany

Automatyzacja przemysłowa nie tylko w produkcji

Automatyzacja przemysłowa nie tylko w produkcji

Automatyzacja procesów produkcji dotyka wszystkie branże. Niekorzystające z jej usług hale produkcyjne w zasadzie już nie istnieją. Linie produkcyjne są w większości zautomatyzowane lub częściowo zautomatyzowane, co pozwala na uzyskanie większej wydajności, redukcję kosztów oraz zwiększenie niezawodności. Automatyzacja postępuje nie tylko w sektorze produkcji, a z jej pracą stykamy się we wszystkich nowoczesnych obiektach.

Gdzie mamy do czynienia z automatyzacją przemysłową?

Jednym z mało znanych, a bardzo interesujących zastosowań automatyki przemysłowej są systemy przeciwogniowe. Galerie handlowe, hotele, hale widowiskowo‐sportowe oraz hipermarkety – wszystkie potrzebują sprawnie działającego systemu przeciwpożarowego. Wiele z tych systemów jest zautomatyzowanych. Systemy elektroniczne pozwalają na monitorowanie stanu pomp, tryskaczy i hydrantów, a także na uruchomienie ich zaraz po wykryciu zagrożenia. Sprawne działanie tych systemów jest niezbędne w świetle przepisów prawnych, ale także spełniania ich podstawowej funkcji – gaszenia pożarów. Tę samą zasadę można zastosować dla wszystkich układów hydraulicznych, takich jak chociażby ciepłownie. Automatyzacja wyręcza człowieka w obserwowaniu oraz ręcznym regulowaniu przepływu cieczy, kontroli stanu zbiorników, ciśnienia, temperatury oraz wielu innych parametrów.

Projekt oraz wdrożenie układu automatyzacji

Każdy z takich układów różni się od siebie w zależności od wymagań, gabarytów, funkcji oraz możliwości. Ich projektowaniem zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak Libercom Fire Systems z Mokrusa. Zajmują się one przede wszystkim realizacją różnego rodzaju przedsięwzięć z zakresu automatyki przemysłowej, a także przemysłowych instalacji elektrycznych – również w hydraulice. Działania prowadzące do wdrożenia projektu zawsze rozpoczynają się od głębokiego rozpoznania potrzeb inwestora, co prowadzi do obmyślenia oraz późniejszego wykonania planu prac. W zależności od potrzeb całe przedsięwzięcie może nawet rozpocząć się od wstępnych projektów, a zakończyć na montażu konkretnych maszyn i urządzeń. Inwestorzy często stawiają na kompleksowość, pozostawiając w rękach specjalistów wszelkie aspekty związane z automatyzacją przemysłową. Dziedzina ta stawia ciągle nowe wyzwania, których podejmowanie jest dla fachowców z tej branży chlebem powszednim. Układy muszą odpowiadać indywidualnym potrzebom, a także spełniać swoją funkcję – dlatego przy ich wdrażaniu tak ważna jest przede wszystkim pomysłowość, rzetelność oraz elastyczność.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz